Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’dan Irak’a ABD’li uzmanların ihraç edilmesi baskısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yaptırım kararının ardından zor günler geçiren İran’ın, beş binden fazla ABD’li uzman ve danışmanın ihraç edilmesi için Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’ye baskı yaptığı ortaya çıktı.

İsminin açıklanmasını istemeyen Iraklı bir kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, İran’ın, beş binden fazla Amerikalı uzman ve danışmanın ihraç edilmesi için Irak Başbakanı İbadi’ye baskı uyguladığını ifade etti.

Söz konusu kaynak ayrıca İran’ın, İbadi’ye, ABD ve Irak arasında 2008 yılında imzalanan güvenlik anlaşmasının yenilenmemesi için de baskı yaptığını belirtti.

Iraklı kaynak açıklamasında “İran bu talebi İbadi için kritik bir zamanda ortaya attı. Çünkü İbadi bir sonraki hükümetin başkanlığını devralmak için rakipleriyle girdiği mücadelede onayına ihtiyaç duyduğu İran’la karşıya karşıya gelmek istemiyor. Diğer yandan şu iki nedenden dolayı da Amerikalı uzmanları ve danışmanları ihraç etmeyi ve güvenlik anlaşmasını yenilememe riskini göze alamıyor. Bu nedenlerden birincisi İbadi’nin bir sonraki hükümet başkanlığını elde etmesinde Amerikalı uzman ve danışmanların etkisinin daha ağır basması. Kişisel olmayan ikincisi neden ise Irak’ın Amerika desteği olmadan DEAŞ ile mücadele etmeye teknik açıdan hazır olmaması” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta, Irak İslami Dava Partisi liderlerinden Nuri el-Maliki ve Haydar el-İbadi arasında yakında bir anlaşma yapılacağı belirtilmişti. Ayrıca “Fetih” ve “Kanun Devleti” koalisyonlarından ortak bir heyetin dün Kürdistan Demokrat Partisi yönetimini ziyaret ettiği ve “büyük bloğu oluşturmak” için toplantı yaptığı bildirilmişti.