Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’dan Pakistan’a ‘Besic’ tavsiyesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Muhammed Ali Caferi ile Pakistan Genelkurmay Başkanı Kamer Cavid Bacva dün Tahran’da bir araya geldi. Görüşmede askeri ve savunma alanında işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alındı.

Tümgeneral Caferi, General Bacva ile görüşmesinde, ‘Besic’ deneyiminin Pakistan’da da uygulanmasını tavsiye etti. İran güçlerinin bu konuda Pakistan ordusuyla işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Caferi, gönüllü gençlerden oluşan bir milis teşkilatının kurulmasının “Pakistan’daki güvenliği sarsan taraflara karşı önlem sağlayacağını” belirtti. Caferi, ayrıca Irak ve Suriye’deki çatışma alanlarında da bu teşkilatlanmayı oluşturduklarını, böylelikle orduya destek sağladıklarını dile getirdi.

Zeynebiyyun ve Fatimiyyun İran adına savaşıyor

Pakistanlı Zeynebiyyun ve Afganistanlı Fatimiyyun Tugayları yaklaşık 6 yıldır İran Devrim Muhafızlarının askeri kolu olarak savaşıyor.

General Bacva’nın, İranlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde İran’ın Pakistan vatandaşlarını askere alıp almayacağı ya da İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı Pakistanlı milislerin geleceği hakkında bir anlaşma bulunup bulunmadığı henüz netleşmedi.

Üç günlük bir ziyaret kapsamında salı günü Tahran’a gelen Bacva, ilk olarak, Pakistan’dan İran’la olan sınırını korumasını talep eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

İran medyası, Pakistan Genelkurmay Başkanı’nın ziyaretinin meslektaşı Muhammed Bakıri’nin daveti üzerine gerçekleştiğini aktardı.

Tesnim haber ajansının aktardığına göre Bacva, Caferi ile görüşmesinde askeriye ve savunma alanında işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı.

“40 yıllık deneyimimizi Pakistan’la paylaşmaya hazırız”

Pakistan’ın, ABD düşmanlığıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken İran Devrim Muhafızları Komutanı, İran’ın düşmanın tehditlerine karşı 40 yıllık deneyimini Pakistan ile paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

General Bacva, Devrim Muhafızları komutanlarından Muhammet Bakbur’la da bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki sınır bölgelerinin durumu görüşüldü. İkili, sınır şeridinde bulunan askeri varlığın artırılması çağrısında bulundu.

Bacva, İran Savunma Bakanı ile görüştü

Öte yandan Pakistan Genelkurmay Başkanı Bacva, İran Savunma Bakanı Emir Hatemi ile bir araya gelerek, bölgesel ve uluslararası gelişmeleri masaya yatırdı. Görüşmede İran Savunma Bakanı Hatemi, İran’ın, Pakistan’ın güvenliğini kendi güvenliği olarak gördüğünü belirtti.

İran Savunma Bakanı Hatemi,  bölgedeki ülkelerin komplolarına karşı uyararak, bazı bölge ülkelerini kaos oluşturmakla suçladı.