Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’dan Pakistan’a ortak operasyon çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, Pakistan İçişleri Bakanı Şehriyar Han Afridi’ye gönderdiği mektupta İran-Pakistan sınırında Ceyşu’l Adl adlı örgüt tarafından kaçırılan 14 sınır muhafızının serbest bırakılması için ortak operasyon çağrısı yaptı.

İran medyasının Fazli’nin ifadelerine dayandırarak verdiği haberlere göre Tahran, İslamabad’dan Pakistan topraklarından İran’ın sınır bölgelerine yönelik eylemleri önlenmesini ve Pakistan’ın bu konuda taahhütlerine uymasını istedi.

Fazli söz konusu mektubunda ülkesinin terörist gruplara sert tepki vereceği tehdidinde de bulundu.

Mektup, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureşi’nin kaçırılan askerler hakkında yaptığı istişarelerin ardından geldi.

Zarif görüşmede Pakistan’ın ciddi önlemler almasını ve kaçırılan askerlerin güvenliğinin sağlamasını talep etmişti.

İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Pakpur da birkaç gün önce yaptığı açıklamada Devrim Muhafızları ile Pakistan ordusu arasında ortak bir operasyon düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Reuters’in aktardığına göre Sünni Ceyşu’l Adl örgütünün Sözcüsü İbrahim Azizi, “Ceyşu’l Adl birliklerinin Mircave’deki sınır noktasına saldırdı ve burada bulunan tüm silahlara el koydu” ifadelerini kullanarak saldırının İran tarafından yapılan baskınlara bir cevap niteliğinde olduğunu belirtti.

Sözcü, Belucistan halkına karşı olduklarını kanıtlanması halinde bazı askerleri öldürebileceklerini belirtirken İranlı askerleri savaş esirleri olarak ele aldıklarını ve onları mahkum değişimi anlaşması ile serbest bırakma olasılığının olduğunu söyledi.

İran medyasına göre Tahran’daki Pakistan Büyükelçiliği, İranlı 14 sınır muhafızının Beluç gruplar tarafından kaçırılmasını kınadıklarını ve Pakistanlıların bu konuda İran ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.
İran, silahlı muhalif Beluçları Pakistan sınırından iki ülke arasındaki sınırında yer alan güvenlik merkezlerine saldırmakla suçluyor.

Tahran, Beluç grupları ‘radikal’ ve ‘militan’ olarak tanımlarken bu gruplar ise Belucistan halkını İran’ın güvenlik tehditlerine karşı savunduklarını öne sürüyor.

Beluç gruplar ayrıca Pakistan topraklarında oldukları iddialarını reddederek Belucistan dağlarının İran tarafında olduklarını dile getiriyor.