Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’dan ‘Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu’na onay | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin ikinci yaptırım paketinin yürürlüğe girmesine 3 hafta kalırken, İran Meclisi, Hamaney’in, Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’na (FATF) üyelik kapısını açan 4 kanun tasarısına karşı muhalefetinden geri adım atmasının üzerine Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu’nu (CFT) onayladı.

İran Meclisi, CFT’ye verdiği onayla birlikte, hükümetin Mart ayında sunduğu ve FATF üyeliğine kapı aralayan 4 kanun tasarısından birini onaylamış oldu. Bu tasarı, hükümet politikalarını destekleyen vekillerle Devrim Muhafızları’na yakın vekiller arasında 4 ay süren yoğun tartışmaların ardından kabul edilebildi. Söz konusu yasa tasarıları, İran’ı FATF ile işbirliği yapmayan ülkelerin kara listesinden çıkarmayı hedefliyor.

FATF’ın kara listesinde halihazırda sadece İran ve Kuzey Kore bulunuyor. FATF, yatırımcıların isteksizliğini artırabilecek sonuçlardan kaçınması için İran yönetimine ülkenin mali yapısını uluslararası normlara uygun hale getirecek reformları tamamlamak için ekim ayına kadar süre vermişti.

Tasarının onaylanması, İran’da Batı’ya açılmak isteyen milletvekilleri (hükümet yanlısı) ile Devrim Muhafızları’na yakın vekiller arasında çıkan tartışmalar üzerine 10 Haziran’da mecliste yapılan oylama sonucunda iki ay ertelenmişti.

İran Dini lideri Ali Hamaney ise 20 Haziran’da yaptığı açıklamada, meclisten terörle mücadele ve kara para aklanmasının önlenmesi yönünde kendi yasalarını hazırlamak için çalışmalarını isteyerek tasarıya karşı çıkmıştı.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, oturum öncesinde Hamaney’in ofisinden gönderilen mektubu okudu. Laricani, Hamaney’in FATF tartışmalarına muhalefet etmediğini bildirdi. Bu gelişme üzerine oylamaya geçildi. İran Meclisi’nde dünkü oturuma katılan 271 milletvekilinden 143’ü olumlu oy verirken 120’si muhalif ve 5 kişi de çekimser oy kullandı. Buna göre, FATF’a üyelik kapsamında gerekli 4 tasarıdan biri olan Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu’nu (CFT) onaylanmış oldu.

Bir sonraki aşama ise meclisten geçen CFT tasarısının Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi’nin onayına sunulması olacak. İSNA’ya konuşan Konsey Sözcüsü Abbas Kethudai, tasarı oylamasının önümüzdeki hafta çalışma planında yer aldığını açıkladı.

Oylama sırasında hükümet ekibinin başında bulunan isim ise İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif oldu. Hükümete yakınlığıyla bilinen İntihab haber sitesine göre Zarif, “Ne ben ne de Cumhurbaşkanı FATF’a katılımın sorunları çözeceği garantisini veremeyiz. Ancak ben, katılmayışımızın ABD yönetimine sorunları artırması için önemli bahaneler sunabileceği garantisini veriyorum” dedi.

Ruhani hükümeti, yabancı yatırımları ülkeye çekebilmek amacıyla endişeleri gidermek istiyor. İran’da FATF’a üyeliğe karşı çıkanlar, bu girişimin Devrim Muhafızları ve onun dışarıdaki kolu Kudüs Güçleri’nin faaliyetlerinin yanı sıra Hizbullah gibi silahlı grupların finanse edilmesinin engellenmesini hedeflediği görüşünde. Hükümet ise ülke ekonomisindeki kötü gidişatın sebepleri arasında şeffaflığın olmayışını gösteriyor.

ABD’nin 5 Kasım’da devreye sokacağı ikinci aşama yaptırım paketiyle İran’ın petrol ihracatını sıfırlama çabalarına karşı ülkeye yabancı yatırımları çekmek isteyen hükümet yetkilileri FATF’a üyeliğin gerekli olduğunu savunuyor.

Yabancı şirketler de İran’da yatırımların artmasının yolunun Tahran’ın FATF üyeliğinden geçtiğini söylüyor.