Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’dan verilen bir “fetva” ile Hakim Cirani’yi kaçıranlar cinayet için yönlendirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Adını vermek istemeyen kaynaklar, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada “İran’daki terör yanlısı şeyhlerden birinin” Hakim Muhammed Abdullah El-Cirani’nin kaçırılmasından 48 saat sonra, eylemi gerçekleştiren hücre görevlilerine yönelik bir “fetva” yayınladığı ve onu öldürerek gömmeleri için “yönlendirme” yaptığını aktardı.

Dün alınan bilgilerde zanlıların Hakim’i Avamiya kasabasından kaçırdıktan sonra terk edilmiş bir çiftliğe götürüldüğü, kazılan bir çukurun içine konduğu ve öldürüldükten sonra gömüldüğü kaydedildi.

Konuyla ilgili bu hafta ortasında bir basın toplantısı düzenleyen Suudi Arabistan İçişleri Bakanı General Mansur El-Türki ise Hakim’i kaçıranları ve öldürenleri “İran ile ilişkili ve ondan destek alan terör örgütü” olarak tanımladı. Terörist milislere destek verildiğine işaret eden El-Turki bu gruplara basın desteği sağlandığını dile getirdi.

Suudi Arabistan’daki Sünni din adamlarından oluşan Ulema Konseyi de cinayeti kınadı.

Hakim Cirani, geçen yıl aralık ayında Avamiya kasabasındaki evinden kaçırılmış, ardından güvenlik güçleri olayla ilgili olarak üç kişinin gözaltına alındığını açıklamışlardı. Sünni hükümete yakın Şii isimlerden biri olarak bilinen Hakim, kaçırılmadan önce de birçok defa saldırıya uğramıştı. 2011 yılında evi ve arabası ateşe verilen Cirani ve ailesi yangından zor kurtulmuştu. 2012 yılında da silahlı kişiler evine saldırarak Yargıcı kaçırmak istemiş ancak başaramamışlardı.