Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın başkentindeki kriz masasında acil durum toplantısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tahran Valisi, İran piyasasındaki krizler ve parlamento yakınlarında toplanan protesto gösterilerine çözüm için, başkentteki kriz masasına acil durum toplantısı yapılması yönünde çağrıda bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi destekleyen İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA, tarafları İran piyasasındaki kepenk kapatmaya neden olacak gerilimi artırmaya çalışmakla suçluyor.

Siyasi sloganlar Tahran sokaklarında

ISNA, piyasaların, durgunluk ve vergiler gibi sendikaların karşı olduğu ekonomik durumların açıklanmasıyla olumsuz etkilendiğini ve siyasi sloganları atıldığını söyledi.

Tahran pazarındaki bazı dükkan sahiplerinin, dolar artışına ve satışlardaki düşüşü protesto ederek, kepenk kapattığını aktaran ISNA, “Bazı esnaflar, kötüleşen ekonomik koşulları protesto etmek için Tahran pazarında gerilim yaratmaya çalıştı ve bu durum halk için sorunlara neden oldu” ifadelerine yer verdi.

Resmi basında çıkan haberlere göre, Tahran piyasasındaki 8 büyük pazar ‘paraları ve hayatları kurtarmak için’ kepenk indirdi.

Kriz masasına acil toplantı çağrısı

Tahran Vali Yardımcısı Muhsin Hamdani, İran İşçi Haber Ajansı’na (ILNA), başkentteki kriz masasını acil toplantıya çağırdı.

Piyasadaki değişken koşullara ilişkin Tahran pazarının Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Esfandiyari yaptığı açıklamada “Piyasalardaki hareketlilik tamamen durmadı ama büyük oranda kapıları kapattık. Durumlar polisin kontrolü altında. Kalabalık dağıldı” ifadelerini kullandı.