Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın Beyrut Havalimanı’ndan Hizbullah’a silah sevkiyatı yaptığı iddia edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de yayın yayın yapan Fox News TV Kanalı, İran’ın Batılı ülkeler tarafından hedef alınmaktan kaçınmak için uçağın düzensiz bir yol rotası izlediğini belirtti. İran’ın Tahran’dan Beyrut’a uçaklarda balistik füzeleri getirdiğini iddia etti.

TV Kanalı haberinde “Bu silahlar Lübnan’daki Hizbullah ve İranlı füze fabrikalarına malzeme taşıyor” ifadelerini kullanırken haberde “Fares Qeshm Air’e ait iki sivil uçağın olağandışı seferler yaptı; Bunlardan ilk uçuşun, 9 Temmuz’da, Tahran’daki bir hava üssünden kalkan bir Boeing 747’iydi. Şam’daki Uluslararası Havaalanın’da kısa bir mola verdikten sonra en son varış yeri olan Beyrut’a bilinmedik bir uçuş rotası ile gitti.” denildi.

Lübnan, İran silahlarının Beyrut Havaalanı’ndan Hizbullah’a sevk edildiği iddiasını yalanladı

Tahran Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ABD’li Fox News TV Kanalında yayınlanan “İranlı havayolu şirketlerinden Fars Qeshm Havayolları’nın Beyrut’taki Uluslararası Refik Hariri Havalimanı’na kaçak silahlar getirdiği” haberini yalanladı.

İranlı havayolu şirketi Fars Qeshm Havayolları’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “Tahran, Şam, Beyrut ve Doha havalimanları arasında kargo seferleri yapmak üzere Lübnan’daki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk. Uçağımız Beyrut’a 9 ve 10 Temmuz tarihlerinde iki kez iniş yaptı. Katar sivil havacılık otoriterilerinin yük onayından sonra 10 Temmuz’da çiftlik hayvanları ile yüklü uçağımız iniş yaptı. Tahran’dan gelen aynı uçak 2 Ağustos’da ikinci bir uçuş gerçekleştirdi.”