Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın BMGK’da kınanması için uluslararası çaba | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Yemen’e uygulanan silah ambargosunu ihlal ettiği için İran’ı kınamak için bir taslak karar çıkarmayı planlarken, İngiliz ve Fransız Dışişleri Bakanları, İran’ın Yemen ve bölgedeki faaliyetlerinin arttırmasından endişe duyduklarını açıklayarak, yaptırımları ihlal etmesi nedeniyle Tahran’a karşı tedbirler alınması çağrısında bulundu.

Taslak kararı hazırlayan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bölgedeki çatışmaları tırmandırmakla tehdit eden İran’ın faaliyetlerinin durdurulması yönünde çağrıda bulundu.

Fransız Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Fransa’nın, İran’ın, balistik füze programının yanı sıra, bölgedeki faaliyetleri ve Yemen’de Husilere verdiği destekten endişe duyduğu ifade edildi.

Diplomatlar, taslak kararının İngiltere tarafından konseye sunulmadan önce, ABD ve Fransa ile istişarelerde bulunduğunu belirtti.

Diplomatlar, taslak kararda, Yemen’e yaptırımların bir yıl daha uzatılmasının düşünüldüğünü, ilaveten 15 üyeli BMGK’nın Yemen’de balistik füzelerin kullanımı ile ilgili herhangi bir faaliyete karşı yaptırımlar uygulanmasına izin vereceklerini de sözlerine ekledi.

Trump yönetimi, BM’de İran’ın sorumlu tutulması için aylardır baskı yaptığı gibi, İran’ı da, 2015’te varılan nükleer anlaşmadan çekilme ile tehdit ediyor.

İran rejiminin terörist gruplara verdiği destek arttı

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, The New York Times gazetesinde yer alan bir makalesinde, “Nükleer anlaşmanın imzalanmasından bu yana, İran rejiminin milis ve terörist gruplara verdiği destek önemli ölçüde arttı. Füzeleri ve sofistike silahları Ortadoğu’daki savaş bölgelerinde ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.