Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın büyük şehirlerinde protestolar sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aktivistlerin, sosyal paylaşım sitelerinde yayınladıkları videolar, İran’ın büyük şehirlerinde protestoların art arda 3 gündür devam ettiğini ortaya koydu.

Görgü tanıklarının Şarku’l Avsat’a aktardığına göre, İsfahan, Şiraz ve Meşhed kötüleşen ekonomik durumlar nedeniyle protesto gösterilerine sahne oldu. Bu gösterilerin, geçtiğimiz gece sosyal paylaşım sitelerinden yapılan çağrılara yanıt niteliğinde olduğu ifade edildi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre güvenlik güçleri il merkezlerinde teyakkuza geçti. Ayrıca yetkililer, bugün ‘yasa dışı ve izinsiz’ gösteriler konusunda uyarıda bulundu.

İran’daki web sitelerine göre, İsfahan kentinin merkezindeki Sabor bölgesinde gerçekleştirilen gösterilerde polisin göz yaşartıcı gazla müdahalesine göstericiler taşla karşılık verdi.

Şiraz’da ‘Ruhani istifa’ sesleri

Fars eyaletinin merkezi Şiraz’daki göstericiler, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den istifa etmesini talep eden sloganlar attı. Sloganlarda, rejimin politikalarını ve kötüleşen ekonomik koşulları kınayan cümleler de kullanıldı.

IRNA haber ajansı, söz konusu gösterilerin Meşhed, Şiraz ve İsfahan kentlerinde gerçekleştirildiğini doğruladı.

Basında yer alan haberlere göre Meşhed kenti, sabah saatlerinde protestolara sahne oldu. IRNA, gösterilerin polis müdahalesiyle sona erdiğini bildirdi. Ancak görgü şahitleri, polisin mermi kullandığını belirterek, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldıklarını kaydetti.

IRNA’nın haberine göre onlarca kişi, saatler öncesinden, enflasyona ve yüksek fiyatlara karşı protesto gösterileri düzenlemek üzere ‘Şuheda’ Meydanı’nda toplandı. Kalabalık grup, yolları kapatarak trafiğin aksamasına neden oldu. Ancak grup, polisin barışçıl müdahalesi ile sorunsuz şekilde dağıldı.

Bu arada Devrim Muhafızları’ndan bir komutanın, Meşhed’de halka seslendiği ve durumun kontrol altına alındığı bildirildi.

Öte yandan, Horasan Valisi Yardımcısı Muhammed Rahim Nevruzyan, Meşhed ve diğer şehirlerde toplanılmasının yasaklandığını açıkladı. Yetkililerin eyalette mitinglere izin verdiğine dair iddialar, reddedildi. Söz konusu mitinglerin ‘yasa dışı’ olduğu konusunda uyarıda bulunuldu.

IRNA, güvenlik güçlerinin protesto gösterilerini önlenmek amacıyla bazı il merkezlerine konuşlandığını aktardı. Güvenlik güçlerinin protesto çağrıları nedeni ile güvenliği sağlamak amacıyla Merkezi Eyaleti’ndeki Erak’ta konuşlandığı ifade edildi. Ancak aktivistlerin yayınladığı videolar, eylemcilerin şehir merkezindeki sokaklara döküldüğünü gözler önüne serdi.

IRNA ayrıca Tahran’ın batısındaki Kereç kentinde de protestolar gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ahvaz’da da sıkı güvenlik önlemleri alındığı ve şehrin dört yanını birbirine bağlayan Nadri Caddesi’nin kapatıldığı ifade edildi. Ayrıca bölgedeki güvenlik güçleri ‘izinsiz mitingler’ konusunda uyarılarda bulundu.