Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın Hizbullah, Esed ve Husilere desteği devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, bugün yaptığı açıklamada, Hizbullah, Esed rejimi ve Yemen’deki Husi milislere verdikleri desteğin devam edeceği bildirildi.

Fars haber ajansında yer alan haberde, İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ABD’nin baskısına rağmen İranlı liderlerin Ortadoğu’daki etkilerini azaltmayı düşünmediği bilgisi yer aldı.

İran’ın bölgedeki nüfuzunun kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Velayeti, bu etkinin devam edeceğini ve İran’ın bölgede önemli bir oyuncu olmaya devam edeceğini belirtti.

İran’ı, Ortadoğu’nun istikrarı için artan bir tehdit olarak gören ABD Başkanı Donald Trump, Tahran’ın bölgedeki nüfuzunu genişletme çabalarını kısıtlama sözü vermişti.

İran, Ortadoğu’nun istikrarını bozuyor

İran’a yönelik yeni stratejisini açıklayan Trump, İran’ın nükleer silah edinmesinin yanı sıra, terörizmi destekleyerek Ortadoğu’daki istikrarı bozma girişimlerini önleyeceğini belirtmişti.

Trump, İran’a stratejisini şöyle ifade etmişti; “Tarih, bize tehdidi ne kadar uzun süre boş bırakırsak, o kadar tehlikeli hale geldiğini gösteriyor. Stratejimiz, İran Devrim Muhafızlarına karşı ağır yaptırımlar uygulamaya başlamak.”