Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın istikrarı sarsan eylemleri ile mücadele için üçlü komite kuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, Suudi Arabistan ve BAE ulusal güvenlik danışmanları, Tahran’la mücadele etmenin yollarını tartıştı.

Beyaz Saray dün ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ulusal güvenlik danışmanlarının İran tehditleri ile ortak mücadele yollarını ele aldıkları bir toplantı düzenlediklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada toplantının geçen cuma günü Beyaz Saray’da düzenlendiği belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon, ABD Hazine Bakanlığı ve istihbarat yetkililerinin de katıldığı görüşmede İran’ın ihlalleri de dahil olmak üzere üç devletin birçok konuya ilişkin stratejik öneminin ele alındığı açıklandı.

Açıklamada üç ülkedeki yetkililerin İran’ın bölgede istikrarı bozan tutumları ile mücadele etmek, bölgesel barış ve istikrarı sağlamak amacıyla mekanizma oluşturmak ve sağlam bir koordinasyon sağlamak amacıyla ortak bir komite kurulması kararının alındığı bildirildi. Komitenin periyodik olarak bir araya geleceği ifade edildi.

Trump yönetiminden bir yetkili, üçlü komite ilanının Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman’ın ABD ziyaretinin oturum aralarında yapıldığını belirtti.

Afganistan ulusal güvenlik danışmanının cumartesi günü düzenlenen oturumlardan birine katıldığı ve toplantıda Afgan hükümetini desteklenmesi ve kalıcı bir barış anlaşması konularının da ele alındığı kaydedildi.

Kaynaklar, Afganistan, ABD, BAE ve Suudi Arabistan’dan oluşan bir grubun yanı sıra toplantılarda her devletin üzerine düşen sorumluluk ve uygulama mekanizmalarının da belirlendiğini ifade etti.

Beyaz Saray kaynakları, yeni isimler altında oluşumlarına devam eden terör gruplarını ortadan kaldırmak için ortak adımlar atılacağını doğruladı. Ulusal güvenlik danışmanları, terör gruplarının finansman kaynaklarını kesmek için gereken her adımın atılacağı vaadinde bulundu.