Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın nükleer anlaşma konusunda ABD’ye yönelik tepkisi sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Muhafızları Füze Birliği Komutanı, balistik programının gelişimini durdurmayı reddetti. Kısa süre önce de İran Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, İran’ın nükleer programı ile ilgili ikinci bir müzakere fikrini geri çevirmişti.

İran Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, son yaptığı açıklamada nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda, 5+1 grubunun ABD’ye bağlanmasını talep etti. Tesnim Haber Ajansı’nın naklettiği habere göre Velayeti “Tahran, nükleer anlaşmanın ikinci kez müzakere edilmesini reddetmiştir” ifadesini kullandı. Ayrıca AB’ye yönelik “Rolleri kendi aralarında paylaşıyorlar. Bazıları nükleer anlaşma karşıtı, bazıları da anlaşmaya yönelik füze kapasitemizi öne sürüyor” ifadelerini kullandı.

Trump’ın İran’ın nükleer programını onaylamayı reddederek Tahran’ın bölgesel faaliyetlerine yönelik açıklamalarda bulunmasının ardından ilk tepki Devrim Muhafızları’ndan gelmişti. “Ülkeyi her yandan kuşatmış olsalar bile roket üretmeyi bırakmayacağız” ifadeleri kullanılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, konuyla ilgili CNN kanalına yaptığı açıklamada Washington’ın nükleer anlaşmayı korumanın yanı sıra, İran tehditlerine karşı müttefikleriyle birlikte çalışacağına dair bilgi vermişti.

İran’dan gelen bir diğer açıklama da ABD düşmanlığının stratejik bir konu olduğu, taktikler değişse bile düşmanın hiçbir zaman değişmeyeceği belirtilmişti. ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmeye çalışmadığının kaydedildiği açıklamada Washington’un stratejisinin nükleer anlaşmanın biçimini korumak ve içeriğini kaldırmak istediği vurgulandı.

Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Mesut Cezairi de ülkesinin en son roket teknolojisine sahip olduğunu söyledi. Trump’ın sözlerini ise “askeri mantıktan ve herhangi bir duygudan yoksun”olarak nitelendirdi. Cezairi ayrıca ABD Başkanı’nın açıklamalarının onu İran Kuvvetleri karşısında aciz duruma düşürdüğünü öne sürdü.

Cezairi açıklamasında “Büyük Orta Doğu’yu kurma stratejisini hezimete uğrattığı için ABD İran’a tepki gösteriyor. Hiçbir şey yapamazlar” açıklamasında bulundu. Devrim Muhafızları’na karşı uygulanan yeni yaptırımlara tepki olarak da İran’ın savunma doktrininin harici faktörlerden etkilenmeyecek biçimde, içten bir güçlü sistem oluşturduğunu söyledi. Nükleer dosyanın füze meselesiyle ilişkilendirilmesine de karşı çıktı.
Cezairi açıklamasında ayrıca askeri ve savunma yeteneklerinin müzakereler ve diplomatik ilişkilerden etkilenmediğini söyledi. Birçok ülkenin Amerika’ya güvendiğini ve savunma yeteneklerinin sonunda hasar aldığını vurguladı.

Batılı ülkelerin İran füze programına ilişkin müzakere çağrıları karşısında ise Cezairi İran’ın kırmızı çizgileri olduğunu hatırlattı. “Geri adım atmayacağız, gücümüze güveniyoruz” dedi.

Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Mesut Cezairi, Devrim Muhafızları’nın terör örgütü olarak sınıflandırılması durumunda bölgede gerçekleşecek çatışmalardan ABD’nin suçlu olacağını belirtti.

Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde, Nükleer Denetim Yasağı Örgütü İcra Sekreteri ile bir görüşme gerçekleştiren İran Meclis Başkanı Laricani de “Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) üyesi olan İran, nükleer anlaşmaya göre maliyeti olan bazı taahhütlerde bulunmuştur. Anlaşma bizim ellerimize bırakıldığı takdirde bunu yeniden düşüneceğiz” ifadesini kullandı.

Laricani, kısa süre önce yaptığı açıklamada da ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi durumunda ülkesinin nükleer yükümlülüklerini sona erdirmesini talep etmişti.