Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın ‘Nükleer’i konusunda Fransa’nın uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında gerçekleşen ‘Elysée’ toplantısında bölgesel durum tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

Fransız başkan, Netanyahu’ya; İsrail’in Lübnan’ın güneyinde yer alan Hizbullah’ın silahlandırılması konusundaki kaygılarını kendisinin de duyduğunu paylaştı. Ve Fransa’nın ülkede bulunan tüm gruplara saygı göstererek ve bu alandaki riskleri azaltıp nihai bir çözüme kavuşturacak diplomatik görüşmelere dayanarak Lübnan’da istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacağının teminatını verdi.

Bir diğer konu ise; İran ile iki yıl önce imzalanan nükleer anlaşma meselesiydi. Macron, Paris’in İran’ın anlaşmaya hassasiyetle uyacağına dair verdiği söz konusunda ‘tetikte’ olduğunu ve İsrail’in reddettiği, şiddetle kınadığı ve dahi kendi varlığı için ‘varoluşsal bir tehdit’ olarak yorumladığı dosyanın peşine İsrail birlikte düşeceğini vurguladı.

Elysée sarayındaki buluşmada iki taraf arasındaki ana mutabakat 3 senedir askıda bekletilen, Filistinliler ve İsrailliler arasındaki barış görüşmelerinin başlatılması konusunda idi. Macron gazeteye yaptığı açıklamada, çözüme ulaşılması için görüşmelerin tekrar başlatılmasına çağrıda bulunmakla yetindi. Söz konusu çözüm ise, “İki devletin güvenli ve meşru sınırlar içinde yan yana yaşaması ve Kudüs’ün ikisi için de başkent olması.”