Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın Suriye’den çıkması için uluslararası baskı arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tüm dünya İran’ın Suriye’de terörü desteklediğine dair fikir birliği içinde bulunuyor. Birçok ülke Tahran ve destek verdiği silahlı gruplara, işledikleri suçlar, masum sivillerin öldürülmesi nedeniyle Suriye topraklarını terk etmeleri konusunda art arda çağrı yapıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bugün, Hizbullah dahil olmak üzere İran’ın desteklediği tüm grupların bölgeyi terk etmesini talep etti.

Reuters, Le Drian’ın, İranlı gruplar ve terörist parti de dahil olmak üzere, Suriye topraklarında olmaması gereken herkesin bölgeden çekilmesi gerektiğini söylediğini aktardı.

Fransa, İran’ın Suriye’den çekilmesini talep eden ilk ülke değil, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin, Rusya’ya İranlı güçler ve işbirlikçilerinin Suriye’den çekilmesini ve Suriyelilere anayasa yazma ve özgür bir şekilde demokratik seçimler yapma fırsatı verilmesini şart koştuğunu belirtti.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley de uluslararası toplumu İran’ın ona bağlı tüm milisleri ile Suriye’den çekilmesi için baskı uygulama çağrısında bulunmuştu.

“İran ve tüm desteklediklerinin Suriye’den çıkması gerekiyor”

Haley, “ABD, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Suriye halkının acısını sona erdirme ve güvenliğin sağlanmasına yönelik uluslararası çabalarını desteklemekte. Fakat İran ve tüm desteklediklerinin Suriye’den çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Haley’in, Rusya’nın Suriye’deki İran hegemonyasını iptal etmek için ABD ile yakınlaşması yoluyla istifade ettiği istihbarat sızıntıları ışığında, yaptığı konuşma ve uluslararası toplum ve örgütleri, İran’ın Suriye’den çıkarılmasına yönelik çağrıda bulunması, Suriye’de politik bir çözüm bulup Suriye’ye gelen tüm milislerin çıkarılmasına bir hazırlıktı.

İran bölgeye Besic ve Hizbullah gibi Suriye devrimini halka karşı mezhepsel bir savaşa dönüştüren onlarca milis sürdü.

Geçtiğimiz Kasım ayında, BM Genel Kurulu, Suriye’deki ciddi insan hakları ihlallerine karşı bir dizi karar aldı. Bunların başında da İran milislerinin Suriye’den çekilmesi geliyor.

BM kararıyla, 2011’de devrim başlamasından bu yana Suriye sivillerine yönelik sistematik ihlalleri ve istismarları kınayarak mevcut olan şiddet olaylarından rejimi sorumlu tuttu.

BM’nin söz konusun kararında, Kudüs Gücü Tugayları, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah milisleri başta olmak üzere yabancı savaşçılara Suriye’den çekilme çağrısında bulunuldu.