Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın teşviki ile ateşkesi görmezden gelen Suriye rejimi Guta’ya saldırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut: Nezir Rıda

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da ateşkes uygulanması yönünde karar almasınının hemen ardında İran, BM kararını görmezden geldi. Ardından rejim güçleri tarafından saldırı gerçekleştirildi. Suriyeli muhalifler, Rusya’yı BM kararının içini boşaltarak Doğu Guta’daki savaşı örtbas etmekle suçladı.

İran dün, kuşatma altındaki Doğu Guta’da ‘terörist’ gruplarla yapılan savaşların devam edeceğini vurgulamıştı. İran resmi haber ajansının aktardığına göre, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Biz ve Suriye rejimi, ateşkes kararına sadık kalacağız. Ancak Şam’ın banliyösündeki bölgeler bu ateşkes kapsamında değil ve o bölgelerin temizlenmesine devam edeceğiz. Suriye halkının gelecek aylarda ateşkes içinde yaşayabilmesi için bölgenin bu terörist gruplardan arındırılması gerek.”

Suriye rejimi ve müttefikleri, Doğu Guta’daki Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) gruplarını hedef alan operasyonlar düzenliyor. Guta’daki sivil bir muhalif kaynak, söz konusu suçlamalara

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamayla cevap verdi:

“Daha öce HTŞ savaşçılarının bölgeden İdlib’e doğru çıkarılması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Ancak rejim anlaşmaya uymadı. Bölgedeki bu radikal savaşçılar, bizi hedef almak için bahane etmek istiyorlar. Geçtiğimiz aylarda Ceyş-ul İslam’ın (önde gelen muhalif gruplardan) yürüttüğü askeri ve güvenlik operasyonları neticesinde radikal savaşçılar artık Guta’ da askeri ağırlığı temsil etmiyor. Merkezleri kontrol altına alındı.”

Kaynak, radikal savaşçıların askeri ağırlığını kaybetmelerinin ardından artık küçük gruplar ve bireyler halinde eylemler gerçekleştirdiğini ve sayılarının en fazla 400 olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

Bakıri’nin açıklamalarından Tahran’ın Guta’da ateşkes anlaşmasının uygulanmasını önlemeye yönelik bir kampanya yürüttüğü anlaşılıyor. Bunun başlıca yansıması rejimin Şam’ın doğusunda el- Marc ve eş- Şebabi yönüne gerçekleştirdiği saldırılarda kendini gösteriyor. Muhalifler ise Rusya’nın savaşı örtbas ettiğini söylüyor. Ceyş-ul İslam’ın siyasi işlerden sorumlu ismi Muhammed Alluş, “Rejim, içi boşaltılan BM kararı gereğince davranmıyor” dedi. Alluş, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Rusya kararı zayıf bir hale getirene kadar kabul etmeye ve değişiklikler yapmaya devam ettti. Herhangi bir uygulama ve takip edilme mekanizması bulunmuyor. Peki ihlaller nasıl kayıt altına alınacak? Kime gönderilecek?” diye konuştu.

Alluş, Rusya’nın Doğu Guta’da savaşı teşvik edip etmeyeceği konusunda yaptığı değerlendirmede ise “Rusya, anlaşmayı ilk ihlal eden taraf. Hmeymim’den uçaklar kaldırarak Şeyhuniye’ye bombardıman gerçekleştirdi. Damir ve Sin havaalanlarından kalkan uçaklar Rusya’nın emrindeydi” ifadelerini kullandı.

Muhammed Alluş, saldırıyı yöneten sorumlu Suheyl el- Hasan’ın Rusya’ya bağlı olduğunu ve emirlerini Rusya Savunma Bakanlığı’ndan aldığını belirtti.

Ceyş-ul İslam’ın siyasi sorumlusu, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ateşkes anlaşmasına karar verildiğinden beri Rusya tarafından yapılan değişikliklerden duyduğumuz rahatsızlığa rağmen şartları kabul ettik. Bu kabulü insanların hayatını kurtarmak için yaptık. Karşı taraf anlaşmaya uyarsa biz de uyarız.”

Alluş, rejimin gerçekleştirdiği saldırı hakkında ise şunları söyledi:

“4. Tugay subayları ve (Beşşar Esed’in Kardeşi) Mahir Esed yanlısı diğer grupların katılımına rağmen Kaplan (saldırının komutanı Tuğgeneral Suheyl Hasan’ın lakabı) efsanesi ilk günden çöktü. Fakat Guta savaşının bir piknik olmadığını anladılar. Onlar çocukları bombardımanla öldürebilir. Ancak kuşatma altındaki bölgeye güçleri yetmiyor. Saldırı güçlerinden 70 kişinin öldürülmesi, 10 kişinin Ceyş-ul İslam kahramanlarının eline esir düşmesi ve 3 tank ile zırhlı bir aracın imha edilmesi bunun delilidir. Diğer cephelerdeki farklı gruplardan kardeşlerimiz de saldırıları püskürterek Guta’yı savunuyorlar. Biz, Guta’ya girmeye çalışan Kaplan güçlerinden ayrılan herkesi memnuniyetle kabul edeceğimiz çağrısında bulunduk. Çünkü biliyoruz ki birçoğu istemedikleri halde zorla savaştırıyorlar. Çağrımızı yineliyoruz; teslim olmak ve bizim saflarımızda savaşmak isteyenlere kapımız açık.”

Kuşatma altındaki Doğu Guta’da pazar akşamı rejim kuvvetleri ve muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre her iki taraftan toplam 19 savaşçı öldü. Çatışmaların her iki tarafın egemenliği paylaştığı Marc bölgesindeki irtibat hatları yakınlarında yoğunlaştığı ifade edildi. Doğu Guta’nın en büyük gruplarından olan Ceyş-ul İslam’ın 6 savaşçısına karşılık rejim kuvvetlerinden 13 savaşçının öldürüldüğü aktarıldı. SOHR’un yaptığı açıklamaya göre söz konusu çatışmalar, bu ayın başından bu yana yaşananların en şiddetlisiydi.

SOHR’a göre rejim güçleri, Ceyş-ul İslam’ın Marc bölgesinde kontrol altında tuttuğu birçok köy ve kasabada ilerleme sağlamaya çalışıyor.

Pazar günü Doğu Guta’da yoğun hava bombardımanları ve topçu saldırıları düzenlendi. SOHR’un verdiği bilgilere göre aralarında bir anne ve çocuklarının da bulunduğu 7 sivil öldü. Gözlemevi’ne göre 18 Şubat’ta başlayan saldırılardan bu yana aralarında 129 çocuğun bulunduğu 527 sivil öldürüldü.

Doğu Guta’daki Enab Baladi haber ağının verdiği bilgilere göre rejim güçleri, pazar sabahı Ceyş-ul İslam’ın kontrolü altındaki Neşabiye ve Zerika cephelerine saldırı başlattı. Rejimin Duma ve Harasta şehirleri ve Kefer Batna, Hazrama ve Neşabiye kasabalarına da hava bombardımanı ve topçu atışları düzenlendiği ifade edildi.