Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın tutukladığı Reuters çalışanına yeni suçlamalar yöneltildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Thomson Reuters Haber Ajansı’nın İran’da tutuklanan çalışanına ilişkin yeni kararlar alındı. Ajans, 2009’da düzenlenen gösterilere katılmaktan suçlu bulunan ve 2016’da beş yıl hapis cezasına çarptırılan Nazin Zagri Ratcliffe’in tutukluluk süresinin İran tarafından 16 yıl daha uzatılabileceğini duyurdu.

İran Devrim Muhafızları, geçtiğimiz yıl nisan ayında Tahran Havaalanı’nda Thomson Reuters’de proje yöneticisi olan Nazin Zagri Ratcliffe’yi tutuklamıştı. Tecritte tutulduktan sonra 26 Aralık’ta Tahran’daki Evin Hapishanesi’ne gönderildi.

Ratcliffe’in İngiliz pasaportuna el koyulan kızı şu an İran’daki dedesi ile yaşıyor. Reuters çalışanının ailesi yaptığı açıklamada, Devrim Muhafızları’nın talebi üzerine kızlarına karşı yeni bir dava açıldığını duyurdu. Aile ayrıca kızlarının, rejimi devirmeye çalışan Londra’daki İran Büyükelçiliği önünde bir gösteri yapmak isteyen örgütlerle bağlantısı olduğu ve onlardan maddi destek aldığı suçlamalarıyla yüz yüze olduğunu belirtti.

38 yaşındaki Nazin Zagri Ratcliffe’in eşi, karısının serbest bırakılmasının önüne geçmek için yeni suçlamalar yöneltildiğini kaydetti.

Gazetecilere yönelik uluslararası eğitim programları düzenleyen Thomson Reuters’in Yönetim Kurulu Başkanı Monique Villa, İran Devrim Muhafızları’nın, Zagri Ratcliffe dosyasının yeniden açılması halinde kendisine üç yeni suçlama daha yöneltileceğini ve 16 yıl daha hapse mahkûm edilebileceğini belirtti. Açıklamada ayrıca Zagri’nin avukatının pazar günkü oturuma katılmasına izin verilmediği kaydedildi. Villa açıklamasında “Bu suçlamalar BBC Media Action ve Thomson Reuters Vakfı’ndaki çalışmalarla bağlantılı. Yardım çalışmalarının İran’daki rejimi devirmek için bir cephe olduğunu iddia ediyorlar. Thomson Reuters İran’da çalışmadığı için bu tamamen bir uydurma” ifadesini kullandı. Villa, Nazin Zagri Ratcliffe’in masum olduğunu belirterek İngiliz vatandaşına yapılan bu zulmün sona erdirilmesini talep etti.