Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın ülke içindeki ve dışındaki terör enstrümanı: Devrim Muhafızları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’ın askeri kurumlarının başında gelen Devrim Muhafızları, hem ülke içinde hem de ülke dışında sık sık tartışmalara neden oluyor. Kurum, reform ve değişim çağrısında bulunan İran iç muhalefetine yönelik tutuklama ve hapse atma uygulamalarını aralıksız sürdürüyor. Buna gerekçe olarak İran rejiminin yüksek çıkarlarını korumayı gösteriyor.

Ancak Devrim Muhafızları’nın görevi bu kadarla sınırlı değil. Kurum, uluslararası alanda istikrarı bozmak için İran’ın en önemli enstrümanlarından da biri konumunda.

Devrim Muhafızları, 1999 ve 2009’da yaşanan ayaklanmaları kanlı bir şekilde bastırmak da dâhil 38 yıldır ülke içinde oluşturulan baskı ortamında önemli bir rol oynadı.

Devrim Muhafızları, tutuklama, işkence, idam ve muhaliflere suikast operasyonlarında yer alarak etrafına korku salan bir istihbarat örgütü haline geldi.

2008’de yaşanan halk ayaklanmalarında değişime giden Devrim Muhafızları, kendileri ile koordineli olarak çalışan Besiç güçlerinin yardımıyla her ilde halk ayaklanmalarını bastırma yeteneğine sahip bir komuta oluşumuna imza attı.

Gönüllü milis birlikleri olarak casusluk faaliyetleri yürüten Besiç grupları, Devrim Muhafızları’na yardım ederek üniversiteler, okullar, laboratuvarlar ve hatta mahallelerde muhalifleri takip etti, tutuklamalar gerçekleştirdi.

Devrim Muhafızları’nın bölgedeki rolü

Devrim Muhafızları, Tahran yönetiminin Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan gibi Arap ülkelerindeki müdahalelerinde eli konumunda oldu. Suriye’de olduğu gibi haksız rejimi destekleyerek o ülkelerdeki insanlara baskı yapılmasını sağladı.

Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Raşid bin Abdullah el-Halife, ülkesindeki terörist eylemler ve İran Devrim Muhafızları arasındaki doğrudan ilişki hakkında Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı:

“Bahreyn terörizm tehdidiyle yüzleşti ve birçok kez terör eylemlerini engelledi. Fiziksel deliller ve istihbarat, İran Devrim Muhafızları’nın terör kamplarında patlayıcı cihazlar imal etme, otomatik silah ve el bombası kullanma eğitimlerine katkıda bulunduğuna işaret ediyor. Kanıtlar, bu konularda destek ve finansman sağlayan örgüt ayrıca Bahreyn ile Suudi Arabistan’ın güvenliğini yıkmayı hedefleyen terörist grupların oluşturulması ve istihdamını organize ettiğini ortaya koydu.”

Bakan, eğitimden geçirildikten sonra tutuklanan bazı militanların, İran Devrim Muhafızları’na ait silah ve patlayıcı imal edilen kamplardaki hedef yaş grubunun 20-40 arasında olduğunu itiraf ettiği bilgisini verdi.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü’nde yer alan üst düzey isimlerden General İsmail Gani de Yemen’deki Husi milislerinin İran bayrağı altında eğitildiğini duyurdu.

Medyada yer alan çeşitli raporlarda, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin Yemen’de Husilerin eğitimini, askeri planların hazırlanmasını ve İran silahlarıyla destek olma yollarını denetlediği ortaya çıktı.

Devrim Muhafızları ve Suriye

İran’ın Suriye’deki rolü ise diğer ülkelerdeki varlığından daha farklı olarak açık bir şekilde devam ediyor. Zira Esad rejimi, İran Devrim Muhafızları’nın eliyle savaşı bütün Suriye topraklarına yaydı.

İran’ın siyasi, askeri ve dini stratejisi, savaş başladığından bu yana Şam rejiminin yanında durmak oldu. Tahran, rejimi desteklemek ve düşüşünü önlemek için bütün politik, güvenlik, ekonomik ve din merkezli güçlerini her seviyede kullandı.

New York Times gazetesi, Hizbullah’ın İran’ın bölgedeki Blackwater’ı olduğunu, başka bir deyişle, Hizbullah’ın şu an Devrim Muhafızları konumunda olduğunu bildirdi.

Gazete, İran rejimini “Hizbullah’ın yardımıyla bölgenin haritasını değiştirmek istemekle” itham etti.

Haberde, “Hizbullah, Lübnanlı milisler olarak, son otuz yılda çabalarını İsrail’in karşısında yoğunlaştırmıştı. Ancak son zamanlarda Lübnan’dan çıkarak, Suriye, Irak ve Yemen’e yöneldi” ifadeleri yer aldı.

Haberde ayrıca “Binlerce askerini İsrail’e karşı eğiten Hizbullah bugün fikrini değiştirerek, İsrail ile çatışmaya hiç ilgi duymuyor. Bunun yerine, Yemen’deki Husilerin yanında savaşıyor, milislerini Suriye ve Irak’a gönderiyor” ifadesi yer aldı.

Abd Başkanı Trump son olarak, İran Devrim Muhafızları’nı teröre destek verdiği gerekçesiyle yaptırım listesine aldıklarını açıklamıştı.

Trump, “İran’a karşı yeni tratejik uygulamaya, İran Devrim Muhafızları ordusuna sert yaptırımlar getirmekle başlıyoruz. Hazine Bakanlığı’nı, tüm Devrim Muhafızları’na daha sıkı yaptırımlar getirmesi konusunda yetkilendiriyorum” demişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin konuyla ilgili yaptığı açıklamadaİran’ın dünyanın en büyük terör destekçisi olmasında Devrim Muhafızları’nın rolünün büyük olduğunu söyledi. Kudüs Gücü’nün de İran’ın Beşar Esed rejimi, Hizbullah ve diğer terörist gruplara desteğinde kilit konumda olduğunu ifade etti.

İran Devrim Muhafızları, 1979’daki İran İslam Devrimi’nin ardından Humeyni’nin imzaladığı yönerge ile direk kendisine bağlı olarak kuruldu.