Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’ın, Yemen’e müdahalesine Washington’dan kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington, İran’ın Yemen’e müdahalesinin kabul edilemez olduğunu duyurdu. ABD yönetimi, Yemen ve Körfez’in güvenliğini ve istikrarını tehdit eden plan ve projeleri durdurma konusunda uluslararası toplumun rolünün önemini vurguladı.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, ABD’nin Yemen Büyükelçisi Matthew Toler ile yaptığı görüşmede, Sana’daki son gelişmeler ışığında ülkede yaşanan durumu aktardı. Dağr ve Büyükelçi Toler, eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in öldürülmesinin ardından Husi milislerinin işlediği suçlar ve ihlalleri değerlendirdi. Taraflar, Genel Halk Kongresi partisi liderlerinin ve kadrolarının tutuklanmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede, bölgede Husi militanlarının atan tehlikeli adımları, İran’ın yerel iradeye ve uluslararası kararlara karşı isyanı desteklemedeki rolü ve Sana’da yaşanan savaş suçlarıyla süren vahşet ele alındı.

Başbakan Dağr ve Büyükelçi Toler, acımasız katliamlar, suikastlar, tutuklamalar, ev baskınları, bombardımanlar ve sistematik yağmalamadan sivilleri kurtarmak için ortak koordinasyon oluşturulması konusunu gündeme taşıdı. Tarafların gündeminde meşru hükümetin ve Arap İttifakının desteğini alarak Yemen’deki yıkıcı İran projesini sona erdirmek için uluslararası alanda atılması gereken adımlar konuşuldu. Yemen’deki açık İran müdahalesini durdurma konusunda sıkı ve ciddi bir şekilde hareket edilmesinin önemi vurgulandı.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr, Husi milislerinin Ali Abdullah Salih’i öldürmesinin ve halka mezhep ayrımcılığını dayatmasının tamamen İran’ın kararı olduğunu belirtti.

Başbakan Dağr açıklamasında “Sana’daki yoğun nüfusa sahip mahallelerde tanklar da dâhil olmak üzere ağır silahlarla savaşıldı. Milisler, kanlı saldırılarda, İran’da yaşananlara benzer suikastlarda, infazlarda ve tutuklamalarda bulundu” ifadesine yer verdi.

Ahmed bin Dağr, meşru hükümetin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluluğa, Sana’da olanlara ve İran destekli Husi milislerinin sivillere yönelik işlediği suçlara karşı tavır alması gerektiği üzerinde durdu. Yemen’in varlığını tehdit eden, onu Körfez ve dünya ile hesaplaşma aracı yapmak için İran devleti haline getirmeye çalışan Husi milisleriyle yüzleşmek üzere Genel Halk Kongresi’nin gösterdiği çabaya dikkat çekti.

Yemen Başbakanı, Husi militanlarının herhangi bir politik çözüme uymayacağını ve İran destek veremediği sürece ateşlenen bu savaşı durdurmayacağını vurguladı. Uluslararası alanın, özellikle de ABD’nin baskı uygulamak için harekete geçmesi gerektiğini kaydetti. Dağr “Uluslararası toplum Yemen halkının acılarını ve yaşadığı insani dramı durdurmak konusunda ciddiyse savaşın beslenmesinin önünde durmalıdır. Hepimiz Tahran’ın bu durumun destekçisi olduğunu biliyoruz” dedi.

Dağr, ABD’nin Yemen halkına yönelik olumlu tutumuna, güvenlik ve istikrarı sağlamada meşru hükümete verdiği desteğe teşekkür etti. Yemen halkının acısını hafifletmek, darbenin sona ermesi ve bölgedeki İran etkisini durdurmak için oynadığı kararlı role dikkat çekti.

ABD Büyükelçisi Matthew Toler da ülkenin eski lideri Ali Abdullah Salih’in öldürülmesine ilişkin Başbakan’a başsağlığı diledi. Ülkesinin Husi milislerinin Genel Halk Kongresi parti liderleri ve üyelerine karşı yapılan eylemler ve tasfiye operasyonlarını reddettiğini belirtti. Toler, bunun tehlikeli bir durum ve kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Toler, ABD’nin meşru Yemen hükümetine verdiği desteği yinelerken İran’ın Yemen’de Husilere verdiği desteği de kınadı.