Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İranlı iş adamları yaptırımlardan kurtulmak için Afrika ülkelerinden vatandaşlık alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Doğu Afrika sahillerinin karşısında yer alan ülke Komorlar, geçtiğimiz Ocak ayında, bir grup İranlıya verilen vatandaşlığı geri aldı. Komorlar yönetimi, İranlılara verilen vatandaşlığın neden geri alındığını açıklamazken, vatandaşlıkların yasadışı yollarla alındığı belirtildi..

Reuters, Komorlar vatandaşlığı alan 100 ya da 155 İranlının bulunduğu bir listeyi ele geçirdi. Listede yer alan bazı isimler, Petrol, Doğalgaz ya da Döviz alanında çalışan üst düzey iş adamları bulunuyor. Bu iş alanları, İran’a yönelik uluslararası yaptırımların hedefinde bulunuyor.

Listede bulunan bazı kişilerin sahte isimlerle birden fazla Komor vatandaşlığı aldığı tahmin edilirken, Komorlu diplomatlar, İranlıların bu vatandaşlıklarla ambargoları deldiğinden endişe ediyor.

Komor vatandaşlığı, uluslararası toplumun uyguladığı yaptırımlardan kurtulmak isteyen İranlılara, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine vergisiz seyahat etme imkanı sağlıyor.

İran’da çift pasaport taşıma yasağı olmasına rağmen İran istihbaratının yaptırımlara karşı üst düzey iş adamları ve diplomatların başka ülkeden vatandaşlık almasına göz yumuyor.

2015 yılında İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan sonra İran’a yönelik yaptırımlar hafifletilmişti. Ancak, ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz Mayıs ayında, nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilme ve İran’a yönelik yaptırımları aşamalı olarak yeniden uygulama kararı almıştı.