Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İranlı yetkiliden ABD yaptırımları yorumu: Başarısız oldu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, ABD’nin İran petrolüne yönelik yaptırımlarda başarısız olduğunu ifade etti.

ABD’nin petrol yaptırımları kapsamında bazı ülkeleri istisna etmesini işaret eden Himmeti, “Bugün anlaşılmıştır ki ABD, her türlü gerekçe ve bahaneyle uygulamaya geçirmek istediği İran petrolüne yönelik yaptırımlarda ve satışları sıfıra indirmede başarısız oldu” ifadelerini kullandı.

İSNA’nın aktardığı bilgilere göre Himmeti, Merkez Bankası’nın son aylarda döviz rezervini talep edilen seviyeye çıkardığını ve bu rezervle şartların değişmesi ya da petrol satışının en aza inmesi halinde bile hazırlıklı olacaklarını söyledi.

İranlı yetkili, ABD tarafından bazı ülkelerin aşamalı olarak İran petrolüne yönelik yaptırımlardan muaf tutulmalarının ülkesinin ticari ortamını ve gelirini daha belirgin hale getireceğini belirtti.

“İran petrolünün dünya piyasasından çıkarılması imkansız”

İran Petrol Bakanı Yardımcısı Ali Kardar, İSNA’ya verdiği demeçte, İran petrolünün dünya piyasasından çıkarılmasının ‘imkansız’ olduğunu savundu.

Kardar, açıklamasının devamında, “ABD, İran’ı petrol piyasasından tamamen çıkarmayı amaçlıyordu. Fakat 8 ülkeye verilen muafiyet, piyasada İran petrolüne ihtiyacın olduğunu ve İran petrolünün piyasadan çıkarılmasının mümkün olmadığını gösterdi” dedi.

Kardar, ABD’nin tanıdığı muafiyetin daimi olup olmadığı sorusuna, “Şimdilik belli değil, müzakereler sonucu netleşmiş olacak” yanıtını verdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube