Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İranlı yetkililer ‘Nükleer Anlaşma’ konusunda tartışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Konseyi Sözcüsü Hüseyin Nakvi Hüseyni’nin dünkü konuşmasında Batılı ülkelerle İran arasında nükleer anlaşmayla ilgili müzakere yapılmasını savunan tarafları eleştirmesi, Tahran’da siyasi taraflar arasında yaşanan anlaşmazlıkları gün yüzüne çıkardı.

İranlı yetkili, ABD’yi İran’ın müzakere masasına oturması için ülke içerisindeki anlaşmazlıkları körüklemekle suçladı.

Tahran’ın bölgesel rolünü konuşmak için İran ziyaretini gerçekleştiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Paris’e dönüşü ardından konuşan Nakvi Hüseyni, ABD’yi müzakere kapısını açmak için ülke içindeki anlaşmazlıkları körüklemekle suçladı.

Nakvi konuşmasında, “Milletvekilleri nükleer program konusunda müzakereye asla izin vermeyecek” ifadelerini kullandı. Le Drian, ziyaretinin ardından “İran ile iki konuda hala yapılacak çok iş var” demişti.

Öte yandan İran’ın en üst makamı olan “Devrim Rehberi” Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, “ABD, İran için savunma alanında kısıtlamalar dayatmak peşinde, İran halkı ve hükümeti bu zorbalığı kabul etmeyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Velayeti, Le Drian’in Tahran ziyareti hakkında yaptığı açıklamada ise, “Fransa Dışişleri Bakanı bu ziyarette İran’ın çıkarlarına aykırı bir şey elde edemeyeceği konusundaki mesajı aldı” dedi.

Öte yandan Nakvi Hüseyni, “Savunma ve nükleer programımız konusunda müzakere istemediğimizi vurgulamak için hangi dil veya lehçeyi kullanmak gerekir bilmiyoruz. Parlamento, hiçbir kimsenin savunma veya füzeler konusunda müzakereye oturmasına izin vermeyecek. Parlamento, bu programın özellikle de füze ve savunma sistemimiz konusunda yenilenmenin olmayacağını söyleyerek bu konudaki çerçeveyi çizmiş durumda” ifadelerine yer verdi.

İran Devrim Muhafızlarına yakınlığıyla bilinen Fars Haber Ajansı’na konuşan Nakvi Hüseyni, siyasi partiler arasında yaşanan bazı polemiklerin füze programını savunmak için bir engel olmadığını vurgulayarak, nükleer müzakere konusunda siyasi partiler arasında anlaşmazlıklar olduğu yönündeki iddiaları reddetti ve bu konuda “tam bir ittifak” olduğunu savundu.

İranlı yetkili, ABD ve müttefiklerini nükleer müzakerelere giden yolda bazı anlaşmazlıkları körüklemekle suçlayarak şöyle konuştu, “Bu yöntemlerin nükleer müzakerelerin ardından diğer konularda da uzlaşı kapısını açabileceğini zannediyorlar. Onların şunu bilmesi gerekir: Bazı hafif anlaşmazlıklara rağmen tüm siyasi partiler, düşman taleplerinin kabul edilmemesi noktasında tek çizgide yer almakta”

Fars Haber Ajansı, muhalif “Yeşil Hareket”e mensup bir grup öğrencinin Fransız elçiliği önünde toplanarak Le Drian ziyaretini ve nükleer anlaşma müzakerelerini protesto ettiğini aktardı.

Ajans, öğrenciler tarafından elçilik binasına “savunma gücümüzden asla taviz vermeyeceğiz”, “Füze savunma gücümüzden zerre taviz vermeyeceğiz, bizim için müzakere yeniden çocuklarımızın sizin ellerinizle öldürülmesi demek” gibi ifadelerin yer aldığı afiş ve pankartların asıldığını aktardı.