Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İrlanda Senatosu’ndan İsrailli yerleşimcileri boykot kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah/Kifah Zebun

İrlanda Senatosu, İsrailli yerleşimcilerin boykot edilmesi ve ticari ilişkilerin yasaklanmasına yönelik karar aldı. Senato’da kabul edilen yasa Filistin tarafında memnuniyetle karşılanırken Tel Aviv’i öfkelendirdi.

Filistinliler, İrlanda Senatosu’nun işgal altındaki Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimciler tarafından üretilen ürünlere ithalat ve satış yasağı getiren yasa tasarısını kabul etmesini memnuniyetle karşıladı. Bunun, yerleşimcileri cezalandırma yolunda atılan önemli bir adım olduğunu belirtti. Buna karşılık İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, İrlanda’yı boykot etme ve İsrail Büyükelçiliği’ni kapatma çağrısında bulundu.

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, İrlanda Senatosu’na teşekkür ve derin takdirlerini sundu. Bunun diğer Avrupa ülkeleri için de emsal teşkil etmesini umduğunu söyledi.

Hamdallah, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini bireysel ve kolektif olarak iki çözümlü devlet için bir tehdit oluşturan yasadışı yerleşim yerleri ile mücadele için çalışma çağrısında bulundu.

İrlanda Senatosu, geçen çarşamba günü 1967 sınırları içindeki İsrail yerleşimcilerinin mallarını ithal veya ihraç etmeyi suç kabul eden bir yasa tasarısını oyladı.

‘İşgal Toprakları Kanunu’ adlı tasarı ilk kez geçen ocak ayında, bağımsız senatör Frances Black tarafından meclise sunulmuştu. Ancak tasarı İsrail’in itirazının ardından İrlanda hükümetinin talebi üzerine ertelenmişti.

Yasa tasarısı, yerleşimcilerle yapılacak ticaret çalışmalarının 5 yıl hapis ya da 250 bin euro para cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor. Karar, işgal altındaki Filistin topraklarında ve karasularında doğal kaynakların kullanımına katılan veya yardım eden herkesi içeriyor. Tasarı Senato’da 20’ye karşı 25 oyla kabul edildi.

Tasarıyı sunan Black yaptığı açıklamada “Önümüzde uzun bir yol olabilir. Ancak meseleyi açıklığa kavuşturduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

Filistin’den İrlanda’ya teşekkür

Yasa, Filistinliler tarafından memnuniyetle karşılandı. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Saib Erakat, Filistin halkı ve yönetimi adına İrlanda Senatosu’na teşekkürlerini sundu. Kararın İrlanda’nın hak ve adaletten yana olan tarihi ile uyumlu olduğunu ifade etti.

Erakat açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İrlanda Senatosu bugün uluslararası topluma, özellikle de diğer AB üyelerine sadece iki devletli bir çözümden bahsetmenin yeterli olmadığını, somut adımlar da atılması gerektiğini bildiren açık bir mesaj gönderdi. Bazı AB ülkeleri İsrail’in cezasız kalmasını teşvik etmeyi sürdürmek istiyorsa diğer üye devletlerin harekete geçme zamanı geldi. Meşru ve bireysel icraatlar yapılması gerek. Tıpkı İrlanda Senatosu’nda onaylanan yasa tasarısı gibi.”

Ulusal Uzlaşı Hükümeti de İrlanda senatosunun kararının memnuniyetle karşıladı. Söz konusu kararın özünde hak ve adaletten taraf olmayı barındırdığı belirtilerek tasarının önemi vurgulandı.

FKÖ Yönetim Kurulu Üyesi Hanan Aşravi, İrlandalı senatörlere selam gönderdi. AB ve uluslararası toplumun diğer üyelerini söz konusu karar benzeri adımlar atmaya çağırdı. İsrail’e hesap sorulması gerektiğini kaydetti.

Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı, İrlanda Senatosu’nun kararına övgüde bulundu. İsrail’in kararı İsraillilere zarar verdiği kadar Filistinlilere de zarar vereceğini iddia ettiğini ancak buların kimsenin inanmayacağı yalanlar ve saçmalıklar olduğunu belirtti.

Filistin’inin büyük bir memnuniyetle karşıladığı bu karar, İsrail’i ise öfkelendirdi. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Dublin’in İsrailli yerleşimciler ile ticareti yasaklayan yasayı kabul etmesinin ardından İrlanda’nın Tel Aviv Büyükelçiliği’nin kapatılmasını talep etti.

Liberman yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İrlanda Büyükelçisi’ni çağırıp kınamanın bir anlamı yok. İsrail’i sevmeyenlerle konuşmak mümkün değil. İsrail, Dublin’deki büyükelçiliğini kapatmalı. Bizi boykot ederek bir yanağımıza vuranlara diğer yanağımızı dönmeyeceğiz.”

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da İrlanda Senatosu bir komplonun içinde bulunmakla ve İsrail halkını boykot etmekle suçlandı. Açıklamada söz konusu adımı tehlikeli ve radikal olarak niteleyen Bakanlık bunun İsrail ve Filistin arasındaki diyalog şansını azalttığını belirtti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca söz konusu girişimin Ortadoğu’daki siyasi sürece zarar vereceğine, boykottan sanayi bölgelerinde çalışan çok sayıda Filistinlinin de zarar göreceğine işarette bulunuldu.

İsrail’in adımlarının yasaya ilişkin gelişmelere göre atılacağını vurguladı.