Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘İrlanda sınırı’ Brexit müzakerelerini tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier bugün, İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır meselesinin Brexit müzakerelerinin iptal olmasına neden olabileceğini söyledi.

Barnier, France Inter radyosuna verdiği röportajda, İrlanda sınır meselesinin müzakerelerin bozulmasına yol açıp açmayacağını hakkındaki bir soruya, “Evet, anlaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Ancak varabileceğimize güvenmiyorum. Bu zor ancak mümkün bir durum” şeklinde yanıt verdi.

Brexit müzakereleri, AB üyesi İrlanda ve Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda arasındaki sınır konusu ve 1988 yılında imzalanan barış anlaşmalarını korumak amacıyla adanın fiziksel sınırlarının geri dönmemesi için gerekli olan “güvenlik ağı” kavramını tanımlanması nedeniyle aksıyor.

AB tarafından sunulan öneri, başka bir çözüme ulaşılamadığı takdirde Kuzey İrlanda’nın Gümrük Birliği ve Ortak Pazar’da kalmasını içeriyor.

Ancak Londra, Birleşik Krallık’ın daha geniş bir serbest ticaret anlaşması imzalanıncaya kadar AB’nin gümrük kuralları içinde kalması öneriliyor.

Müzakereciler, İngiltere’nin, AB’nin bütçesine katkıda bulunmaya devam ederken, AB kurallarını uygulamaya devam ettiği ve ‘birkaç aylığına’ yararlanmaya devam ettiği geçiş dönemini uzatma seçeneği ile biraz rahatlayabilirler. Bu sürecin 2020 sonuna kadar sürmesi planlanıyor.

Müzakerelerin aksaması ve yaşanan zaman kaybı, Brexit’in anlaşmasız gerçekleşebileceğine dair senaryoları arttırıyor. AB Müzakere Komisyonu, liderlerin bir araya geldiği akşam yemeğinde anlaşmaya varılamaması durumu için bir hazırlık raporu sundu. AB’li bir kaynak, “Büyük tartışmalar yoktu. Ama açıkça düşünüyorum ki hâkim olan duygu şu anda tüm senaryolar için hazırlıklarımızı hızlandırmalıyız yönünde” dedi.