Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İrlanda’da istifa krizi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İrlandalı Fianna Fail partisi, başbakan yardımcısının yolsuzlukla ilgili polis şikayetini göz ardı ettiği gerekçesiyle istifasını istedi.

İrlanda hükümetini destekleyen Fianna Fail partisi Çarşamba günü Başbakan Yardımcısı Frances Fitzgerald’ın hükümetin geleceğiyle alakalı yolsuzluk yapan bir polis memuru davasını göz ardı etmesi dolayısıyla istifasını istedi.

Fianna Fail partisinin bu hamlesi Fitzgerald’ın 2015’te aldığı bir e-postada yolsuzluk yapan bir polis memurunun kendisine bilgilendirildiğini ancak bunun üzerine herhangi bir işlem yapmadığı itirafının ardından geldi.

Dava emniyet güçleri içerisinde yaygın bir suiistimal iddiasıyla suçlanan bir polis memuru ile alakalı. Yetkililerin sorunu çözme girişimleri, 2014’te Polis Komiserinin ve Adalet Bakanı’nın istifa etmesine yol açmış.

Kriz İrlanda hükümetinin İngiltere’nin çekilme görüşmelerinin ilerleme kaydettiği konusunda veto yetkisine sahip olduğu AB zirvesinden birkaç hafta önce geldi. Zira bu zirvede endişe duyulan İrlanda sınırının geleceği de belirlenecek.

Fitzgerald istifa etmese koalisyon çatlayabilir

Geçtiğimiz ay Fianna Fail partisi oylama yapmamıştı. Hatta Başbakan Leo Varadkar liderliğindeki Fine Gael partisi yeni bir hükümet kurabilir.

Partinin sözcüsü, Fitzgerald’ın istifa etmemesi durumunda önümüzdeki hafta parlamento tarafından yapılması beklenen güven oylamasında kendisine karşı oy kullanacağını söyledi. Bu oylama iki parti arasındaki siyasi anlaşmayı sona erdirecek bir oylama niteliği taşırken sonucunun seçime götürme ihtimali bulunuyor.