Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İrlanda’dan İsrail’i kızdıracak ‘boykot’ hamlesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İrlanda, 1967 yılından bu yana işgal topraklarında bulunan İsrailli yerleşimcilerin mallarını boykot etmeye hazırlanıyor.

Fianna Fail partisinden parlamento üyesi Nisl Collins, İsrailli İ24 kanalına verdiği demeçte, partisinin İsrailli yerleşimcilerle yapılan ticaretin suça dönüşmesini desteklediğini ifade etti.

Collins bu açıklamayı, İrlanda meclisinde yerleşimcilerle yapılacak ticaret çalışmalarının 5 yıl hapis ya da 250 bin euro para cezası ile cezalandırılmasını öngören yasa tasarısının oylamaya sunulmasından önce yaptı.

İlk kez Ocak ayında meclise sunuldu

‘İşgal toprakları kanunu’ adlı tasarı, ilk kez geçtiğimiz Ocak ayında bağımsız milletvekili Frances Black tarafından meclise sunuldu. Ancak tasarı İsrail’in itirazından sonra İrlanda hükümetinin talebi üzerine ertelendi.

İsrail ise İrlanda’nın bu kararının ardından milletvekillerinin ülkeye girmesini yasaklayarak İrlanda hükümetine gözdağı verdi. Ancak Collins, İsrail’in bu adımının İrlanda’yı yasayı desteklemekten alıkoyamayacağını vurguladı.

“Yasaya verdiğim desteği geri çekecek değilim”

Collins, “İsrail’in yabancı bir milletvekilinin ülkesine girmeyi engellemeye çalışmasından endişe duyacağım, ancak bu tutum karşısında yasaya verdiğim desteği geri çekecek değilim” dedi. Collins, partisinin toprak işgalinden dolayı zarar gören ve haklarından mahrum kalan Filistinlilere destek verdiğini açıkladı.

Hükümet yasaya karşı çıkarken meclis destek veriyor

Bu tasarıya, İrlanda hükümetinin karşı çıkmasına rağmen meclis destek veriyor. Ocak ayında İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, İsrail’in Filistin meselesine yönelik çözüm politikasını kınarken, kanun tasarısının kutuplaştırıcı bir etkisi olduğunu ifade etti.

İrlanda Dışişleri Bakanı ayrıca ‘yasa tasarısının İsrail boykotu olarak tanımlanmasını reddederek, bu tasarıdaki yerleşimcilerin, Türkiye’nin ilhak ettiği Kuzeybatı Kıbrıs’ı ve Batı Sahra’yı da kapsadığını’ belirtti.

İsrail tasarıyı kınadı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tasarıyı kınayarak, bu tasarının boykot hareketini destekleme ve İsrail devletine zarar verme amacı taşıdığını söyledi. Tasarının kabul edilmesi halinde İrlanda, yerleşimcilerin mallarını suç olarak ele alan ilk batılı devlet olacak.

2015 yılının sonunda Avrupa Birliği (AB) yönlendirme ilkeleri, tüketicinin ayırt etmesi için yerleşim topraklarından gelen malların işaretlenmesini öngören bir yasa çıkardı. Bu yasa Filistinliler tarafından memnuniyetle karşılanırken, İsrail’den tepki aldı.