Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İşadamları Suriye’yi yeniden imar için yarışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye Sanayi Odaları Başkanı ve Milletvekili Faris el-Şahabi Halep’te tekstil endüstrisini tekrar kurmak ve ekonomiyi canlandırmak için iç savaşın gölgesinde yeniden imar kampanyası başlattı.

Faris, Facebook sayfasında, “hükümeti, çıkan savaştan dolayı milli tekstil endüstrisi yok edilen, Daiş’in yıktığı Yerel Endüstri mirasını korumak, Ulusal Tekstil Sanayiyi canlandırmak ve ticaret politikasını yükseltmek için teşvik etmek gerektiğini” belirtti.

Esed yönetimine yakınlığıyla tanınan bazı işadamları bu yıl başkent Şam’ın Kasyun bölgesindebir alışveriş merkezini yeniden inşa etmek için girişimlerde bulundular.

Ayrıca Esed rejimine bağlı Ekonomi Bakanlığı tarafından Şam’ın en büyük malışverişi olan Mall AVM’yi yeniden düzenlemek için bir ihale düzenlendi.

İhale sonucu Bilal Neal adındaki bir iş adamıyla beraber 3 yıllığına düzenlenen yatırım sözleşmesi imzalandı. Sadece 5 yıl boyunca, yatırımcı Bakanlığa ait küçük bir binadan, üç katlı alışveriş merkezi inşaatına dönüştürüldü. Şam’daki çatışmaların sınırındaki Berze mahallesinde de savaşa rağmen bir alışveriş merkezi yapılmasına 300’den fazla aile ortak oldu.

Fakat yatırımcıların desteklemesi yeterli değildi çünkü yıllık kâr 1 milyar Suriye Lirasını aşması gerekirken devlete sadece 20 milyon ödüyor. Ekonomi Bakanı Abdullah el-Garbi Esed yönetiminin özellikle de kendi hükümetinin gayri menkul kiralarını gözden geçirmeye yönelmesi gerekir dedi.

Ülkede daha önce tanınmayan iş adamı Vasim Katan ise yatırım ihalelerinde 1 milyar 20 milyon Suriye Lirası ödedi.
Ülkede yaşanan iç savaş Suriye ekonomisinin de çökmesine sebep olmuştu.

Buna rağmen ekonomik yapıyı geliştirmeye çalışanlar arasında Lazkiye şehrinden iş adamı Samer Foz da var. Rejimin en önemli destekçilerinden biri olan Foz, 2013 yılından beri Esed’in fon sağlayıcıların arasında yer alıyor ve “askeri savunma kalkanı”nı destekliyor. Lazkiye ve kırsalında ‘Foz Hayır Derneği’ aracılığıyla savaş sonrası tarım yatırımları için mümkün olan en büyük araziyi satın almış durumda.

Son aylarda Suriye, şirketlerin varlıklarını satın aldıktan sonra büyük yatırımlarla ilişki kurmaya başladı. Esed’in yakın arkadaşı Foz, işadamı İmad Ghreivati’nin Hasya Organize
Sanayi Bölgesindeki, Hamişo Çelik Fabrikası’nı da satın aldı. Foz Holding, Saruh İnşaat Şirketi’ne ait Hamişo ve Emniyet Holding kablo ve demir fabrikalarını birleştirip hayata geçirmeye hazırlanıyor.

İki gün önce hükümet onayıyla Samer Foz’un M.N.A.N Şirketi Kristal Şeker Ltd’yi Humus Bölgesin’de bir Alman firmasıyla sözleşmeli olarak 25 milyar lira (Yaklaşık 47.6 milyon dolar) sermayeyle kurma kararı aldı. Günde en fazla 3 bin 500 ton üretim kapasitesiyle 20 ay gibi bir surede Şeker Fabrika’sını yapmayı planlıyor. Maliyetinin 318 milyon Euro’yu bulacağı tahmin ediliyor.