Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İşaret dilini metinlere dönüştüren elektronik eldiven | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının geliştirdiği elektronik eldiven, işitme ve konuşma engellilerin kendilerini ifade etmek için kullandıkları Amerikan işaret dili hareketlerini, akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarların ekranlarında görüntülenebilen metinlere dönüştürebiliyor.

Bu yeni gelişme, parmak aralarındaki esnek sensör modüllerinin, eldivenlerin içerisine yerleştirilmesiyle oluşuyor. Parmaklarını kullanarak hareket ettiğinde, alıcılardan veriler toplanarak özel bir uygulama aracılığı ile yazı diline çeviren elektrik sinyalleri ortaya çıkıyor.

Elin sabit ya da hareketli olup olmadığını belirlemek için, eldiven geri bildirim modülleri barındırıyor. Bu, işaret dili kullanımı esnasında bir birine benzeyen harflerin ayırt edilebilmesi için ihtiyaç duyulan bir özellik. Örneğin; işaret dilinde ‘E’ ve ‘G’ harfleri parmak harfleri ile ifade edilmeye çalışıldığında benziyorlar. Ancak, iki harf arasındaki fark ‘G’ harfinin ihtiyaç duyduğu yuvarlak bu yüzden ‘E’ harfi ifade edilmeye çalışıldığında kolayca tespit edilebilir. Toplanan tüm bu hareket verileri bluetooth teknolojisi ile cep telefonunda kurulu olan uygulamaya gönderiliyor. Bu uygulama verileri yazılı metnine dönüştürüyor.

‘New Scientist’ adlı internet sitesi, San Kaliforniya Üniversitesi’nde bilimsel araştırmalar yapan araştırmacı Timothy O’Connor’un, “esnek dokunuş modüllerinin kullanımı gelecekte neredeyse herhangi bir eldiven takmıyormuş gibi hissettirecek bu da yeni gelişmelere ışık tutacak” dediğini nakletti.

‘İşitme Engelliler İçin Çalış’ adlı hayır kurumunda teknoloji araştırmaları başkanı olan Geisel Vicnuram, işaret dili, ABD’deki binlerce kişi için önceliği olan bir dil. Ve onların büyük bir kısmı bu dili ya da İngilizce doğru yazımı iyi bir şekilde bilmiyorlar. Bu yüzden bu teknoloji onların hayatlarını tamamen değiştirecek bir yenilik.

O’Connor ve arkadaşları işaret dili tercümesi çalışmalarını Kaliforniya Üniversitesi’nde robotların kontrolü alanındaki teknolojilerin kullanımı üzerine yapıyorlar. O’Connor bunu şöyle açıklıyor, “uygulamalardan biri, elektronik eldiven giyerek kontrol edilebilecek üç aşamalı özelliğe sahip, yüksek teknoloji yapımı bir kolun geliştirilmesi ile ilgili yoğun çalışma. Bu teknolojiden tıbbi ameliyatlar ve bomba imha gibi çalışmalar için robotların kullanıldığı alanlarda istifade edilebilir.