Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘İşkence’ Kanada yetkililerini, ajanslarının bilgi paylaşmasını önlemeye itiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tutuklulara yönelik işkence iddialarıyla karşı karşıya olan Kanada istihbarat birimlerine yönelik yeni kararlar aldı. Kötü muamele riskinin oluşması durumunda güvenlik birimlerinin diğer devletlerle bilgi alışverişinde bulunmasını yasakladı.

Yeni kurallara göre, Kanada Güvenlik İstihbaratı Servisi (CSIS), işkence yoluyla elde edilen bilgileri gerekli olmadıkça kullanmayacak. Gereklilik için kıstas ise ölümlerin önüne geçmek olarak belirlendi.

Söz konusu talimatlar, 2011 yılında eski Muhafazakâr hükümet tarafından çıkarılan kuralların yerini alıyor. Şu an hükümetin başında 2015 yılında yönetime gelen Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Kanada Liberal Parti bulunuyor.

Ottawa Üniversitesi’nden Prof. Wesley Wark’a göre Kanada geçmişteki tartışmalı uygulamalarına ilişkin düzenlemelere giderek iplerin kontrolünü eline alıyor.

Kanada’nın sicili kabarık

Muhafazakâr hükümet döneminde başı işkence vakalarıyla derde giren Kanada, 2007’de bu yüzden özür dilemek zorunda kalmıştı. Konuyla ilgili bir davada 10 buçuk milyon Kanada doları tazminat ödemişti. Mahir Arar adlı tutuklu, Kanada polisi tarafından aşırılık yanlısı olarak itham edilmiş, ardından ABD subayları tarafından Şam’a götürülmüştü. Tazminat, bilginin işkence sonucu elde edildiğinin anlaşılmasının ardından ödenmek zorunda kalmıştı.

Benzer bir durum bu yılın başında da yaşandı. Üç Arap, Kanada, Suriye’de Kanada Güvenlik İstihbaratı Servisi tarafından işkence gördüklerini ispat etmiş, ardından Kanada yaşananlardan dolayı özür dilemişti.

Kamu Güvenlik Bakanı Ralph Goodale, yaptığı açıklamada, “Kanada Hükümeti, herhangi bir kişiyi herhangi bir amaçla suistimal etmeyi en açık şekilde kınıyor” ifadesini kullandı.