Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İskenderiye Kütüphanesi Uluslararası Yaz Festivali’nde 60 sanat etkinliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İskenderiye Kütüphanesi Sanat Merkezi’nin düzenlediği Uluslararası Yaz Festivali, kütüphanenin kuruluşunun beşinci yıl kutlamaları ile çakıştı. 10 Temmuz Pazartesi günü başlayıp 26 Ağustos Cumartesi gününe kadar devam edecek.

İskenderiye Kütüphanesi’nin görüşünü açıklamada Kütüphane Müdürü Mostafa El Feki, “15. Yaz Festivali, ilk defa yapılmaya başladığından bu zamana kadarki en büyük festival olacak. Müzikten tiyatroya, sinemadan dansa kadar 60 farklı sanat etkinliği sergilenecek. İskenderiye Kütüphanesi’nin açılışının 15. Yılı kutlamaları Aynı zamana denk geliyor “dedi.

El-Feki, ” Çin Devleti festival bölgesi şeref konuğu olarak katılacak. Şölende Çin’in sanat ve kültürünü tanıma fırsatını bulacağız. Bu etkinlikler 12 Temmuz Çarşamba gününe kadar sürecek ” dedi.

Festivalde, ‘Sincan Çeşitli Renklere Sahip’ başlığıyla Sincan (Uygur Özerk Bölgesi) fotoğraf sergisi, ‘Tanrı Dağların’dan Hoş Nağme Aletleri’ ismiyle Çin halk kültürüne ait müzik aletleri yer alacak. Gerçek Aşk, Rüya Başladığında ve Sinema Filmi sergilenecek. ‘Dans ve Müziğin Birleşmesi’ ismiyle Sincan folklor gösterisi de yapılacak.

Arap müzik dünyası yıldızlarından Hany Shaker, Ali El Haggar, Hanan Madi gibi sanatçılar da festivale katılıyor. Genç Şarkıcılardan Mohammed Mohsen, Dina El Wedidi, Ali Helbawi, Mayıs Abd El Aziz katılıyor. Festival, Mısırlı Omar Khairat, Fouad & Mounib, Ahmed Rabie, Hisham Kharma gibi sanatçıların konserleri de yer alacak. Mısır dışından da sanatçılar girerek gösterecek. Oum Fas’tan, Tarık Al Nasser Ürdün’den, Nasır Mizdawi Libya’dan Asya’ya Madani Sudan’dan katılacak.

Festivalin ilk düzenlendiğinde özel gruplara yer verildi. Halkın büyük bir kısmı katılım sağladı. Bu yıl, Cairokee, BlackTheama, Massar Egbari, Andromeda, H veya H, Hawas, Za Şarkıcıları, El Dor El Awal, Nasır Nubian, Gemiza Band, Ud Düeti, Shaware3na Band, Karakeeb, Sama3y, Ezrak Semavî, Wasla Band, Aqsa Alwasat, Almena, Malaaz, Khayal, Qarar Ezala, Sorour Bant, Rt Nuba, Tarbe3a, Hıgh Dam Band, Sefsafa Band, Meshwar Band, Band Derviş, Alhadraa ve South Valley Band müzik grupları katılacak.

İskenderiye Kütüphanesi Sanat Müdürü Maestro Hisham Jabr, Uluslararası Yaz Festivali’nin, büyük bir sanat bayramı ve İskenderiye yazısının renklendiren, farklı özel tatları misafir ederek pekiştiren bir gelenekleri var.

Sanat merkezinin Klasik Mısır ve modern sanat stilleri arasında toplumun çeşitli kesimlerine hitap ederek, yeni sanat türlerini üretmeye istekli kaldı. İskenderiye Kütüphanesi Orkestrası, Nair Naci şefliğiyle gala, Halit El Shuwaikh’in müzik kokteyli, Şadi Abdel Salam şefliğinde İskenderiye Kütüphanesi Orkestrası gençleri, Mohamed Saad Başa başkanlığında 3 anı adlı 4 farklı etkinlik düzenleyecek.

Festivalde, Fethi El Nakaeb’ın yönettiği Ceketi Getir, Mohamed Abdel Mawla’nın yönettiği Domuzlu Yer, Ihab Fakhrani’nin Bir Kız Bir Oğlan yönettiği, Sameh El Khudri’nin yönettiği Saklı Gece, yapımcılık ve yönetmenliğini Muhammed Abdul Saboor’un yaptığı Cenin Öldürülen

Gece, Ahmed Samir’in yönettiği Marslılar ve Ahmed Askar ‘a ait Akbabanın Saklanma Gecesi tiyatro gösterileri yer alacak.