Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslam Alemi Kurban Bayramını kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Müslümanlar Kurban Bayramını kutlarken, bu mübarek günde Mekke’deki hacılar kurbanlarıyla, hediyeleriyle Allah’a daha çok yaklaşıyorlar. Hacılar, Arafat’ta durduktan sonra Rasulullahın sünnetini yerine getirip, akabe cemresinde taş atacak ve tıraş olarak ihramdan çıkacaklar. Tavaf ibadetini eda edemeyen hacılar ise Kabe’ye yönelecek, safa ve Merve arasında sa’y edecekler.

Kral Selman B. Abdülaziz, Mekke’ye gelen hacıların rahat ibadet edebilmeleri için sunulan hizmetleri yerinde kontrol etti. Dün gece mina çevresine gelerek denetlemelerde bulundu. Ertesi gün ise dini şahsiyetlerin ve hac görevlilerinin katılımıyla krallık sarayında geleneksel hale gelen tören yapıldı.

Geçen sene Kral’ın programı çerçevesinde 80 ülkeden gelen ve sayıları 2400’ü bulan misafirlerin arasında; Sudan ordusunda bulunup da kazada yaralananlar, Mısır polisleri ve Filistin’deki şehit akrabaları hac ibadetinden istifade ederken; bu yıl 5000’i bulan misafir, Kral Selman’ın davetlisi olarak hac ibadetlerini yerine getirdiler.

Mekke’de bulunan hacılar dün güven ve huzurla Arafat’ta vakfe etme imkanı bulmuş; burada cehennem azabından korunmak, amellerinin kabulü, hatalarının bağışlanması ve ölülerine rahmet için, Allah’a dua ve zikirlerle ibadet etmişlerdi.

Büyük kalabalıklar halindeki hacılar bugün erkenden Arafat’taki Nemire Camii’sine gelerek, öğle ve ikindi namazlarını cem’ ettiler. Akabinde Rasulullah’ın sünnetine uyarak tıraş olup, Arafat’taki hutbeyi dinlediler. Alanı 110 bin metrekare ve çevresiyle beraber 8000 metrekare gibi bir büyüklüğe ulaşan cami, hacılarla dolup taştı.

Mekke’deki hacılara Mekke Emiri Halid Faysal ve Suudi Müftüsü Abdülaziz Al Şeyh imamlık yaparken; Krallık divanında, alimler heyeti üyesi Doktor Şeyh S’ad Eş Şitra namazdan önce Arefe Hutbesini verdi. Hutbede, Allah’ın emrettiklerine uymanın ve yasakladıklarından kaçınmanın, takvalı olmanın faziletlerine değinildi.

Hutbe konuşmasında, ‘Müslüman birey her yerde güvenin teminatçısıdır,düşmanı değil’ diyerek, toplumdaki güven ve istikrarın önemine vurgu yapan Şeyh, ‘Güvenin olduğu yerde Hayat yaşanabilir hale gelir, ticaret artar ve insanların kalbi mutmain olur. İnsanlar bunun sayesinde Alemlerin Rabbi Allah’a ibadet imkanı bulur’ dedi.

Konuşmasında cemaate soru yönelten Şeyh Doktor, ‘Düşmanlık yapmayın, şüphesiz Allah düşmanlık yapanları sevmez’ ayetini okuyan hangi Müslüman düşmanlık yapabilir, nasıl başkasına kıyarak kanını dökebilir? dedi.

İnsanların Allah’ın emirlerine karşı gelmemelerini, ona verdikleri ‘Misak’ı yerine getirmelerini, Müslüman bireyin Allah’ın emirlerine ve istikrarı temin eden emirlere uyan kişi olduğunu, buradan da ülkelerin istikrarının zuhur ettiğini ifade etti.

Şeyh, Müslüman bireyin, Müslüman veya gayrimüslim toplumların huzur ve güvenine kast eden düşmanlıklardan nefret eden, teröre karşı duran, onu kınayan kimse olduğunu ifade etti. Şeyh, Haremeyn’de olup bitenlere Allah’ın tahdidinin olduğunu söyleyerek şu ayet’e atıfta bulundu: ‘Kim de orada zulmederek haktan sapmak isterse, biz ona elem dolu bir azaptan tattıracağız.’

Şeyh, hutbesinin sonunda Allah azze ve celle’nin Melik B. Selmanı muvaffak etmesini, bütün sıkıntılardan hayırla çıkmasını, Kral Selman’ın yaptığı hizmetlerden ötürü kendisine mükafatını nail kılmasını, veliahdını mübarek kılmasını, hacıların hac ibadetlerini kabul etmesini ve işlerini kolaylaştırmasını, evlerine selametle dönmeleri için dua etti.

Hacılar dün Arafat’ta gün boyu kalmış, ardından gecelemek için müzdelife bölgesine geçerek Rasulullah’ın sünnetine binaen akşam ve yatsı namazını cem’i tehirle kılmıştı. Hacıların Mina’dan Arafat’a geçişi esnasında problem yaşanmamış, biraz trafik yoğunluğu gözlenmişti. Hacılar bu mevsimde Suudi Arabistan Hükümeti’nin sunduğu dev imkanlardan yararlanarak, huzur ve güven içinde ibadetlerini yerine getirdiler.

Diğer yandan Mekke-i Mükerreme’nin merkezinde bulunan güvenlik işlemleri merkezini dün gece ziyaret eden hac kurulu başkanı, İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz El Suud, bu yıl hac mevsiminde Mekke’ye gelen hacıların güvenliği için yürütülen çalışmaların yolunda gittiğini gözlemledi. Bakan, hacıların güvenliğini sağlayan ve ibadetlerini kolaylaştıran merkezdeki çalışanlara işlerinde başarılar diledi.

Bu bağlamda Hac güvenlik sorumlusu Halid Harbi’ye bağlı çalışma ekibi, hacıları karşılamak için, cemeratta hazır bekliyorlar. Çalışma ekiplerinin giriş ve çıkışlarda geniş güvenlik önlemleri aldığı belirtiliyor. Sivil Savunma Müdürü Süleyman Ömer’e bağlı çalışma ekibi, koordineli bir biçimde hacıların Arafat’a çıkışı esnasında herhangi bir problemin yaşanmadığını, geçişlerin kolaylıkla sağlandığını açıkladı.

Sivil Savunma kuvvetleri, cemerat hac tesislerine ve tavaf-hac kuruluşlarına, cemerat tanıtımında yapılan plana uyma çağrısında bulundu. Aynı zamanda cemerat tesislerinde hacılar arasında yaşlılar ve sağlık sorunları olanlara dair tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalınırsa, onların hac ibadetini kolaylaştırmak adına çalışma ekiplerinin bölgede bulunduğu belirtildi.

Diğer yandan Pasaport Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölgede ikamet edip de hac yapacağını belirtmeyen kimseler hakkında 90 yeni idari kararın alındığını belirtildi. Uygulanan cezalar arasında; vergi, hapis ve sürgün de yer alıyor. İzin almaksızın gelen suçlu 69 kişi ve bölgenin vatandaşı olan 29 kişinin de yer aldığı 498 hacı 5.2 milyon riyale varan mali cezalara çarptırıldı.