Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslam Alimleri’den Afganistan’dan zirvesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz’in çağrısıyla, Mekke ve Cidde’de, iki gün süren Afganistan konulu bir toplantı düzenledi.

Cidde ve Mekke’de, dün iki oturum halinde düzenlenen toplantının başlıkları, “Afganistan’da barış: Alimlerin barış ve istikrarın sağlanmasındaki rolü” ve “İslam’ın terör ve radikal şiddete karşı tavrı” olarak belirlendi.

Afganistan’daki iç barışı sağlama ve teröre karşı mücalenenin yollarına dair Müslüman alimlerin görüşlerini tartıştığı toplantının dünkü oturumunun açılış konuşmasını İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin gerçekleştirdi.

Useymin, konuşmasında, Kral Selman’ın çağrısına uyarak toplantıya katılan alimlere teşekkür ederek, toplantının Afganistan’da barışı sağlamayı, terör ve radikal şiddeti tamamen yok etmeyi hedeflediğini söyledi. Toplantı sonucunun Afganistan’da iç barışın sağlanmasına katkı sunmasını temenni ettiğini belirtti.

Toplantıdan çıkan ilk sonuçların, Afganistan halkına barışın sağlanması, şiddetin bitirilmesi ve toplumsal uzlaşı yönünde mesaj ilettiğini belirten Useymin, bu hususta Müslüman alimlere büyük görevler düştüğünü anlattı.

Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve İrşad Bakanı Dr. Abdullatif Al-Şeyh ise açılış oturumunda gerçekleştirdiği konuşmada, “Barışın sağlanması konusunda en büyük sorumluluğun her şartta hakkı ve doğruluğu açıklamak, tefrikadan uzaklaşmak ve şeriatın tebliğ etmekle mükellef olan alimlere düşüyor” dedi.

Toplantıda söz alan Afganistan Alimler Meclisi Başkanı Şefik Samim ve Afganistan Cumhurbaşkanı Temsilcisi Mevlaya Kıyameddin Keşşaf, Ramazan Bayramı’nda Taliban ve Afgan hükümeti arasında ilan edilen ateşkesin Afgan halkını çok sevindirdiğini dile getirdi.

Afgan halkının toplantıdan çıkacak olumlu sonuçları beklediğini dile getiren Keşşaf, halkın bayram ateşkesinden dolayı çok mutlu olduğunu, Taliban ve hükümetten daimi barış beklediğini ancak bazı kirli ellerin barışı engellediğini söyledi.

Samim ise Afgan halkının Taliban ve Afgan hükümetinin barışı sağlamasını beklediğini ve bu konuda Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yi Taliban’ı barış yoluna çekmekle görevlendirdiğini aktardı. Samim, ayrıca, Müslüman alimlerden, Taliban ve hükümet arasında barış görüşmelerinin başlaması için arabulucu olmalarını talep etti.

Her iki Afgan yetkili de, konuşmalarında, toplantıya ön ayak olan Kral Selman’a Afgan halkı adına teşekkürlerini iletti.

Afganistan’ın İİT Daimi Temsilcisi Sazman Hamkari İslami ise oturum sonrası Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, katılımcıların 40 yıldır savaşın mağduriyetini yaşayan Afganistan’da, barış ve karşılık anlayış kültürünü yerleştirmeyi amaçladığını söyledi.

Toplantı, bugün, Mekke’deki Ziyafe Sarayı’nda tamamlanırken, katılımcıların Afganistan’da barışın sağlanmasını konu edinen bir “Mekke Bildirgesi” yayınlaması bekleniyor.

İİT: Hiçbir kesimin barış sürecinden dışlanmasını istemiyoruz

İİT Genel Sekreteri Yusuf el-Useymin, Cidde ve Mekke’de düzenlenen toplantı oturumları devam ederken, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, toplantının ana hedefinin Afganistan’daki hiçbir kesimin barış sürecinden dışlanmaması olduğunu söyledi.

Afganistan’daki bütün kesimlerin, savaş meydanına değil barış sofrasına toplanması gerektiğine işaret eden Useymin, Afgan toplumunu barışa teşvik etmenin şeri bir görev olduğunu ifade etti.

Toplantının İslam dünyası tarafından kutsa sayılan Kabe’nin yakınlarında düzenlenmesinin Afganistan için barış ve hayra vesile olmasını temenni ettiğini dile getiren Useymin, “Afganistan meselesinin kolayca çözülmesini beklemiyoruz. Ancak çözüm için iki şey gereklidir. Bunlar; Afgan halkının tamamının terör ve savaşa değil siyasi sürece katılması ve tüm dünyaya Müslümanların kendi içlerinde istişare ederek de sorunlarını çözebileceği mesajını iletmektir” şeklinde konuştu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Danışmanı: Taliban’ın Katar ofisinin barışa katkısı yok

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Danışmanı Muhammed Ekrem Habalvak ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Taliban’ın Katar ofisinin barışa hiçbir katkı sağlamadığını belirterek, Cumhurbaşkanı Gani ve Kral Selman’ın çağrısına rağmen ofisten hiçbir yetkilinin Mekke toplantısına katılmadığını bildirdi.
Habalvak, açıklamasında, Taliban’ın Katar ofisinin temel amacının diyalog olduğunu ancak ofisin bu anlamda hiçbir girişime destek vermediğini belirterek, ABD ve Katar hükümetiyle ofisin kapatılması konusunu konuşacaklarını, diyalog görüşmelerine destek vermeyen bu ofisin amacından soyutlandığını sözlerine ekledi.