Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri: Her dinin radikal bağlıları vardır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa, hiçbir dinin özünün radikal olmadığını ama her dinin radikal bağlıları söyledi. Rabıta’nın, Vatikan ile ortak hedefler ve barışın yayılması konusunda diyalog halinde olmaktan memnuniyet duyacağını vurguladı.

El-İsa, dün, İtalya’nın Başkenti Roma’da, Papalık Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Loury Touran ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, iki tarafta, Vatikan ve Papalık Konseyi ile Rabıta arasında sürekli iletişim komitesi oluşturulması konusunda uzlaştı.

Toplantıda bir konuşma yapan Kardinal Jean-Lori Turan, el-İsa’nın Papa Franciscus ile yaptığı toplantıdan ve Vatikan ile MWL arasında yeni bir dostluk ve yardımlaşma sayfası açılmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, dünyanın bugün karşı karşıya kaldığı tehlikelerin birlikte çalışmayı gerektirdiğine dikkat çekti.

Daha sonra el-İsa, Saint Egedio Katolik Cemaati’ne de bir ziyaret gerçekleştirerek, Cemaatin Diyalog Komitesi Başkanı Andrea Terintini ile bir araya geldi. Terentini, yapılan görüşmede, el-İsa, Saint Egidio Cemaati’nin İtalya içinde ve dışında gerçekleştirdiği insani çalışmalara ve Cemaatin Müslümanlarla olan iyi ilişkilerine dair bilgi verdi. Terintinio, görüşmenin doğu toplumu ile dünya barışının sağlanması yolunda karşılaşılan engeller ve zorlukların aşılması için birlikte hareket etme anlamında yeni bir ufuk açmasını temenni ettiğini ifade etti.

El-İsa ise, insani işlere önem veren herkes için bu görüşmenin dikkate değer olduğunu dile getirerek, Rabıta’nın insani hedefleri ve ortak yaşam ve farklılıklara saygılı bir yaşamı gerçekleştirme çabalarına dikkati çekti.

Rabıta’nın toplumlar ve cemaaler arasındaki iletişimi güçlendirecek bütün alanlarda, Saint Egidio Cemaati ile yardımlaşma içinde olmaya önem verdiğini söyleyen el-İsa, iki taraf arasındaki yardımlaşma ve işbirliğinin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.