Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslam dünyasından ‘Yahudi ulus devlet yasasına’ kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail Parlamentosu (Knesset) tarafından onaylanan ve İsrail’i ‘Yahudi halkının devleti’ olarak tanımlayan yasayı kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu yasa, uluslararası hukuk hükümlerine ve meşruiyet ilkelerine aykırıdır. Filistin-İsrail çatışmasına barışçıl bir çözüm bulmak için sarf edilen uluslararası çabaları da sekteye uğratacaktır” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, uluslararası topluma sorumluluklarını üstlenmesi ve İsrail’in Filistin halkına karşı ırk ayrımcılığını sürdürmeyi amaçlayan, ulusal kimliklerini ortadan kaldıran ve meşru haklarına zarar veren bu gibi girişimlerine karşı durması için çağrı yapıldı.

KİK Genel Sekreteri Abdullatif el Zayani de KİK’in yasayı onaylayan İsrail Parlamentosu’nu kınadığını ifade ederek, kanunun ırkçı olduğunu ve uluslararası yasaların yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına da aykırı olduğunu vurguladı. Zayani, İsrail’in, ‘Filistin halkının ulusal kimliğini yok etme ve işgal altındaki ülkeyi meşru haklarından mahrum etme konusunda ısrarcı olduğunu’ söyledi.

Genel Sekreter, ulus devlet yasasının, ırkçılığı ve işgal altındaki topraklarda Filistin halkına karşı etnik temizliği sürdüren ‘tehlikeli bir siyasi adım’ olduğuna dikkat çekerek, yasanın İsrail makamlarının saldırgan niyetlerini ortaya çıkardığını ve İsrail hükümetinin eylem ve uygulamalarında uluslararası kanunları hiçe saydığını ifade etti. Zayani ayrıca İsrail’in, Filistin sorununa adil ve kapsamlı bir siyasi çözüm getirmeyi amaçlayan uluslararası çabaları da baltaladığını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ve ilgili uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunan Zayani, İsrailli yetkililerin BM kararlarına uyması için siyasi ve yasal sorumluluklarını yerine getirmelerini ve bu ırkçı kanunu durdurmalarını istedi.

Dünya İslam Birliği: Tüm dinlere saygısızlık

Dünya İslam Birliği (Rabıta) de İsrail’i, Yahudi halkının ulus devleti şeklinde tanımlayan yasayı kınadı.

Mekke’deki Genel Sekreterlikten yapılan açıklamada, yasanın uluslararası meşruiyet ile insan hakları yasalarının temelindeki değer ve ilkelere aykırı olduğu belirtildi.

Rabıta, İsrail Parlamentosu’nun bu adımının, Filistin-İsrail çatışmasına barışçıl bir çözüm bulma amaçlı müzakere süreci için ciddi sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Yasanın, Filistin halkının yanı sıra kutsal topraklardaki tüm dinlere saygısızlık olduğuna vurgu yapan Rabıta, önde gelen Yahudilerin de yasayı ‘ırkçı’ olarak tanımladığına dikkat çekti.

Rabıta, İsrail’in haksız tutumları ve adaletsiz yasalarıyla mücadele etmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

İİT: Yasa gayri meşrudur

İsrail Parlamentosu’nun onayladığı yasaya bir kınama da İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan geldi. İİT, yasanın uluslararası toplumun iradesine ve meşru kararlarına karşı büyük bir meydan okuma olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklamalarda bulunan İTT Genel Sekreteri Yusuf el-Useymin, “Yasa ırkçıdır ve gayri meşrudur. Filistinli Müslümanların ve Hristiyanların tarihi haklarını yok saymaktadır. İsrail’in, Filistin halkının varlığını, tarihini ve haklarını reddeden, etnik temizlik üzerine kurulu politikalarının bir uzantısıdır” diye konuştu.

Useymin, uluslararası topluma bu ırkçı yasayı reddetme ve kınamanın yanı sıra İsrail’in iki devletli çözümü baltalayacak her türlü ırkçı politikasına karşı koyma çağrısı yaptı.

İslami Eğitim Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) da yaptığı yazılı açıklamada, İsrail Parlamentosu’nun Yahudi ulus devlet yasasını kabul etmesini kınayarak, ‘bu ırkçı yasanın Filistin halkına karşı savaş ilanı olduğunu’ belirtti.