Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslam İşbirliği Konseyi’nden terörle mücadelede yeni adım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, terörle mücadele için ilk defa toplanacak olan İslam Askeri Koalisyonu Savunma Bakanları Konseyi’ne ev sahipliği yapacak. Koalisyon, terör ve radikalizmle mücadelede koordinasyonu ve diğer uluslararası girişimlerde bütünleşmeyi sağlayacak 41 İslam ülkesini içeriyor.

Suudi Arabistan’dan diplomatik bir gözlem heyetinin yanı sıra üye ülkelerin savunma bakanlarının Suudi Arabistan’da “Terörizme karşı Müttefikler” başlığı altında toplanacak koalisyon, işbirliğini ve entegrasyonu güçlendirmeyi hedefliyor.

İslam Askeri Koalisyonu, fiili olarak terörle mücadelenin başlatılmasının yanı sıra terör ve radikalizmle mücadelede koordinasyonu ve diğer uluslar arası girişimlerde bütünleşmeyi sağlayacak 41 İslam ülkesini içeriyor.

Koalisyon Merkezi, Koalisyon misyonunun operasyon organı olarak hizmet etmesi, girişimlerin uygulanmasını desteklemek için üye devletler ve diğer devletler arasında işbirliğinin kolaylaşması, şeffaf bir yönetim çerçevesinde önerilerin ve tartışmaların sunulabileceği kurumsal bir platformun oluşması, aynı zamanda medyada ve entelektüel alanlarda inisiyatif kullanılması ve terörizmin askeri ve finansal alanlarıyla mücadele edilebilmesi amacıyla tesis edilmişti.