Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslam İşbirliği Teşkilatı, Husileri çocuk kaçırmakla itham etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye ülkelerinin katılımıyla 5. İslam Ülkeleri Çocuktan Sorumlu Bakanlar Toplantısı, Fas’ın başkenti Rabat’ta başladı.

İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymim, Rabat’ta bulunan İslami Eğitim Bilim ve Kültür Organizasyonu (İSESCO) merkezinde 5. İslam Ülkeleri Çocuktan Sorumlu Bakanlar Toplantısı “Güvenli bir çocukluğa doğru” temasıyla düzenlenen konferansta konuşmasını gerçekleştirdi.

Genel Sekreter Yusuf bin Ahmed el-Useymim konferansta yaptığı konuşmada, Yemen’deki terörist grubu Husi milislerinin çocuklara acı çektirerek kaçırdığını, zorla çalıştırdığını ve bunun yanı sıra yüzlerce çocuğu cepheye taşıyarak savaştırdığını söyledi.

Useymim, son zamanlarda özellikle de Filistin, Suriye, Yemen, Somali, Rohingya çocuklarına karşı şiddetin türleri ve yöntemlerinde belirgin bir artış yaşandığını belirtti. Bazı ülkelerin tehlikeli terörist milislerin eline geçtiğine dikkat çekti. Boko Haram terörist grubunun 135 çocuğu 2017’de Kuzeydoğu Nijerya’da ve Kamerun’da intihar saldırıları düzenlemeye zorladığını belirtti.

Genel Sekreter devamla şöyle söyledi: “Nisan 2014’te bir Nijerya okulundan 276 kız öğrencinin kaçırıldığını unutmamız imkansız. Myanmar yetkilileri tarafından şiddete ve işkenceye maruz kalan Rohingya çocuklarının yüz binlercesi mülteci kamplarına sığındılar. Bu çocuklar kendi ülkelerinden uzak zor koşullarda yaşamak zorunda değil.”

Ahmed el-Useymim İslam dünyasındaki çocukları korumanın başarısızlığını ve acılarını sona erdirmek için acil eylem gerektiren sorumluluğu üstlenmeye çağırdı.

Kasım 2013’te Azerbaycan’da 4. Çocuktan Sorumlu Bakanlar Konferansı’nda birçok zorluğun üstesinden gelmek için bir eylem planı onaylanmış olduğunu, ve çocuk haklarının sağlanması için bu planların uygulanmasının hızlandırılma ihtiyacını olduğunu vurguladı. Çocuklara eğitim hakkı ve yeterli sağlık bakımı, istismar ve şiddetten koruma, zorla çalıştırma ve çocukların alınıp satılmasına karşı mücadele dahil tüm haklarının savunulması gerektiğini belirtti.