Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslam İşbirliği Teşkilatı: Ürdün’e yardım İslami dayanışma ruhunu yansıtıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin Ürdün’e destek olmak üzere Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz tarafından başlatılan girişime övgüde bulundu.

Useymin, ekonomik krizin üstesinden gelmesi için Ürdün’ü desteklemek üzere Mekke’de toplanan dört ülkenin, toplantı neticesinde yayınladığı nihai bildirinin içeriğini takdir ettiğini söyledi.

Genel Sekreter, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmet El-Cabir El-Sabah, Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum’un katılımıyla Mekke’de Kral Selman tarafından düzenlenen toplantının, ‘İslami dayanışma ruhunu somutlaştırdığını’ ifade etti.

Useymin, “Toplantı neticesinde alınan kararlar, Arap ve İslam kökenli değer ve ilkeleri hatırlatıyor. İyiliğin somutlaşmış hali olan bu kararlar, Ürdün halkının gelişimini ve refahını arttıracak” şeklinde konuştu.

Ürdün’e 2 milyar 500 milyon dolarlık mali destek kararını memnuniyetle karşılayan Genel Sekreter Yusuf bin Ahmed el-Useymin, ayrıca beş yıllık mali bütçe ve kalkınma projelerinin desteklenerek Ürdün’deki ekonomik toparlanmanın sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik bir de önlem paketi üzerinde anlaşıldığını belirtti.

Söz konusu kararların ‘birlik ve beraberliğin yüce anlamını somutlaştırdığını ve İslam ülkelerini birleştiren din, kardeşlik ve kader bağlarının katılımcı ülkelerin liderleri tarafından anlaşılmasını sağladığını’ vurgulayan İİT Genel Sekreteri, toplantıya öncülük eden Kral Selman’a ve katılımcı ülke liderlerine teşekkür etti.