Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslamabad, dini enstitülerin öğrencilerine ordu ve polis güçlerine katılma hakkı tanıdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistanlı yetkililer, hükümetin ülkenin dini eğitim veren enstitülerinden orta ve yüksek derecelerle mezun olan öğrencilerin ordu ve polis güçlerine katılması için bir takım düzenlemeler üzerinde çalışıldığını duyurdu.

Pakistan hükümeti ve ordusu, uzun bir süre önce dini okulların ülkenin radikalizme ve terörizme karşı verdiği savaşta çözümün bir parçası olmasına karar vermişti. Üst düzey bir hükümet yetkilisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Dini okul yöneticilerinin orta ve yüksek derecelerle mezun olan öğrencilere denklik diploması vermelerini sağlayarak onları daha geniş bir eğitim sistemi içinde bulundurabiliriz. Dini enstitü öğrencileri, polis ve ordu kurumlarına katılarak terörle mücadelede rol oynayabilirler.”

Verilmesi hedeflenen denklik (Vifak Ul Madaris), ülkedeki 5 medreseyi kapsıyor. Medrese diplomalarının hükümet diplomalarıyla denk tutulması yönündeki izinler, üst düzey devlet yetkililerin ve dini kurum liderlerinin İslamabad’da salı günü düzenledikleri toplantıda ele alındı.

Toplantıya Pakistan’ın Milli Güvenlik Müşaviri Nasır Han Janjua’nın başkanlık ettiği toplantıya Pakistan Milli Eğitim Bakanı ve üst düzey bir yetkili de katıldı.

Vifak Ul Madaris Konseyi Genel Sekreteri Mevlâna Hanif Calandari dini enstitüler liderliğine başkanlık etti.

Calandari, yaptığı açıklamada “Orta ve yüksek derecelerle mezun olan öğrencilerimizin polis ve orduda çalışmalarını sağlamak için hükümetten denklik diplomasi verilmesini talep ettik” dedi. Hükümet de Pakistan’da istihdam edilmek üzere orta ve yüksek derecelerle mezun olan öğrencilere denklik diploması verilmesine ilişkin kararı onayladı.

Mevlâna Hanif Calandari, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada hükümetin konuya büyük bir duyarlılıkla yaklaştığını ifade etti.

10 yıl içinde yerel mezheplere bağlı yaklaşık 33 bin dini kurumun açıldığı Pakistan, çok sayıda terör saldırısına maruz kaldı.

Pakistanlı üst düzey bir yetkili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yaptığımız araştırmalarda çok sayıda terör saldırısının medrese ve dini enstitülerle ilişkili olduğunu gördük. Bunun üzerine ülkede terörle mücadeleye yönelik plan çerçevesinde yöneticileri ve dini kurumların liderlerini yetiştirmeyi amaçlayan özel bir politika oluşturduk.”

Pakistan’da dini eğitim sistemini toplumun temel eğitim sistemine entegre etmek için uzun süredir çaba gösteriliyor. Dini kurumlardaki orta ve yüksek derecelerle mezun olan öğrencilere verilen denklik, bu çabalar çerçevesinde gerçekleştirildi.