Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslamabad hükümeti: DEAŞ Pakistan’da örgütlenemedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan ordusu yetkilileri, DEAŞ terör örgütünün Pakistan’da örgütsel bir varlık ortaya koyamadığını ancak bazı unsurların çeşitli yerlere sızdığını söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Pakistan ordusundan üst düzey yetkililer, bazı radikal unsurların Pakistan’daki çeşitli oluşumlara katılmasına rağmen DEAŞ terör örgütünün Pakistan toplumu içinde henüz örgütlenemediğine ancak Konar ve Nuristan vilayetlerinde güç kazanmaya başladığına işaret etti.

Söz konusu terör unsurlarının Pakistan’da mezhepsel fitne çıkarmaya çalıştığını ancak Pakistan ordusunun operasyonlarıyla saklanmak zorunda kaldıklarını belirten yetkililer, teröristlerin Parachinar bölgesindeki mezhepsel çekişme nedeniyle bu bölgeye yoğunlaştığını sözlerine ekledi.

DEAŞ terör örgütünün etkinliğinin en az olduğu bölge, Güney Asya bölgesi olarak biliniyor. Örgüt, 26 Haziran 2015 tarihinde Pakistan ve Afganistan’ı içeren Horasan Vilayeti adlı örgütü kurduğunu ilan etmiş ancak söz konusu örgütün bütün liderleri Afganistan’da ABD kuvvetleri tarafından düzenlenen operasyonlarda öldürülmüştü. Örgüt lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin çağrısı da Pakistan’da örgüte katılımı artırmaya yetmemişti.

4 Hintli DEAŞ’a katıldı

Hindistan Ulusal Güvenlik Müsteşarı Ajit Kumar Doval ise Kasım 2014’te yaptığı açıklamada, sadece 10 Hintlinin DEAŞ’a katılma girişiminde bulunduğunu ve bunlardan 4’ünün fiilen örgüte katıldığını belirterek, örgüte katılan 4 Hintlinin tamamının çatışmalarda değil temizlik ve su taşıma gibi işlerde kullanıldığını ifade etmişti.

DEAŞ’ın çağrısı güney ve güneydoğu Asya’da karşılık bulmadı

Uluslararası Radikalizm ve Siyasi Şiddet Araştırmaları Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin Haziran 2014’te yayınladığı ve dünyanın birçok ülkesinin yanı sıra, Afganistan, Pakistan, Çin, Hindistan ve Endonezya gibi güney ve güneydoğu Asya ülkelerinde yaşayan Müslümanlara da örgüte katılma çağrısı yaptığı ses kaydının bu bölgede herhangi bir etkisi olmadı.

Rapora göre, Bağdadi’nin çağrısına rağmen örgüte katılan Pakistanlıların sayısı 300’ü aşmazken Afganistan’dan örgüte katılanların sayısı ise onlarla ifade ediliyor. Hindistan’dan ise örgüte katıldığı bilinen 4 kişi arasında yalnızca 2014 yılında Musul’a yönelik bir hava saldırısında ölen Arif Macid’in isminin belirlenebildi. Ancak Macid’in de “Hac” amacıyla Irak’taki kutsal yerleri ziyarete gittiğini tahmin ediliyor.

DEAŞ, Pakistan ve Hindistan’a tehdit oluşturabilir

Pakistan ve Hindistan’dan DEAŞ’a katılım az olmasına rağmen DEAŞ’ın bu ülkelere yönelik tehdit oluşturmasının uzak bir ihtimal olmadığı belirtiliyor. Örgütün Pakistan’daki mezhepsel farklılığı kullanabileceği, Hindistan’da ise Müslümanları Hindulara karşı kışkırtabileceği vurgulanıyor.