Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslamabad, Taliban sözcüsünün askeri mahkemede yargılanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan İçişleri Bakanı Talal Şuhedri, Pakistan Taliban Örgütü sözcüsü İhsanullah İhsan’ın askeri mahkemede terör suçlamasıyla yargılanacağını söyledi.

Bakan, birçok üye tarafından İçişleri Bakanlığı ve güvenlik birimleri arasında yapılacak bir anlaşma ile İhsanullah’ın serbest bırakılacağı konusunda ortaya atılan iddialara Pakistan Senatosu’nda yanıt verdi. Şuhedri, İhsanullah hakkında bir affın söz konusu olmadığını vurguladı. Askeri bir okula yönelik düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden öğrencilerin velilerinin ve senato üyelerinin endişelerine dikkati çeken İçişleri Bakanı, “Sebep ne olursa olsun İhsanullah İhsan hakkında hiçbir şekilde af kararı alınmayacak” dedi.

Radikal unsurlar tarafından saldırıya maruz kalan öğrencilerin velileri, terör eylemlerine karıştığının tespit edilmesinin ardından İhsan’ın serbest bırakılmaması konusunda Peşaver’deki Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.

İhsan suçunu itiraf etti

Öte yandan İhsan, Aralık 2014 yılında gerçekleşen ve 150’den fazla öğrencinin hayatını kaybettiği terör saldırısına karıştığını itiraf etti.

Senatoda konuşma yapan İçişleri Bakanı Talal Şuhedri, Pakistan Hükümeti’nin konu hakkındaki tutumunun açık olduğunu söylerken, İhsan’ın itiraf anında çekilen videosunun bu tutumu kanıtladığını vurguladı. Hükümetin bu videoyu yayınladığını söyleyen Şuhedri, Bakanlığın yasalar doğrultusunda hareket edeceğini ifade etti.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, İhsanullah İhsan’ın Nisan 2017’de Pakistan güvenlik birimlerine teslim olduğunu belirtti. Pakistan ordusu ise, teslim olmasının ardından İhsan’ın, söz konusu saldırıyı üstlendiğini itiraf ettiği, ayrıca Hindistan ve Afganistan’ın saldırıyı gerçekleştirmek üzere “Taliban Hareketini” kullandığını açıkladığı bir video yayınladı.

Hizbul Ahrar’ın askeri lideri  öldürüldü

Diğer taraftan Taliban karşıtı Hizbul Ahrar’ın askeri komutanı, Afgan silahlı grup ‘Leşker-i Tayyibe’ye mensup milislerin bu hafta başlarında öldürüldüğünü duyurdu. Leşker-i Tayyibe sözcüsü Dr. Aziz Yusufzay da Hizbul Ahrar’ın askeri lideri Cihad Yar Mesud’un da aralarında bulunduğu üç askeri komutanın öldürüldüğünü doğruladı.

Pakistan, terör finansmanlarını takip listesine alındı

Hint medya organlarının ve diplomatik kaynakların 23 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre, Pakistan’ın Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF), Pakistan’ı tekrar terör finansmanlarını takip listesine aldı. Adımın, ülkede gerginlik yaratan milislerle bağlantılı suçların önüne geçilmesi için İslamabad’a baskı yapan daha geniş bir ABD stratejisi doğrultusunda alındığı kaydedildi.
Washington, geçtiğimiz hafta Mali Eylem Görev Gücü’ne üye ülkelerin, Pakistan’ı terör finansmanlarıyla mücadelede yeterli çaba sarf etmeyen ülkelerle ilgili ‘kara liste’ye almalarına destek vermişti. Republic World haber ajansı ve Hindistan Times New televizyonunun haberine göre, Pakistan’ın listeye girmekten kaçınma çabaları işe yaramadı. Hindistan’dan gayri resmi bir kaynak da Pakistan’ın listeye yeniden alınması yönünde çıkan kararı doğruladı.
Pakistan, 2015 yılına kadar FATF listesinde yer almıştı.