Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslamabad’tan, Washington’a terörle mücadele uyarısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, cumartesi günü ABD’yi “Terörle mücadelede İslamabad’ın fedakârlığını hafife aldığı” konusunda uyardı. Söz konusu uyarı, Pakistan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi toplantısında Bakanlık Sekreteri Tehmina Janjua’ın konuşmasının ardından geldi.

Pakistanlı liderler, cumartesi günü İslamabad’ta düzenlenen “terörle mücadele” konulu basın toplantısında ülkelerinin ABD’de dâhil olmak üzere herhangi bir yabancı ülkeden gelen emirleri kabul etmek istemediğini açıkladı.

“Terörizm ve Küresel, Bölgesel İstikrar” başlıklı uluslararası konferansa Çin, Rusya, İran, Türkiye ve Afganistan’ın da aralarında olduğu birçok ülke katıldı.

Pakistan Parlamentosu Başkanı Rıza Rabbani, konferansta yaptığı konuşmada ülkesinin ABD’nin de aralarında bulunduğu herhangi bir ülkeden talimat almaya alışkın olmadığını söyleyerek “Pakistan egemen bir devlettir. ABD’nin emir veya talimatlarını kabul etmek zorunda değiliz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, kısa süre önce Kabil’deki Bagram Askeri Üssü’ndeki ABD birliklerine yaptığı konuşmada: “Pakistan uzun zamandır teröristler için güvenli bir sığınak olmuştu. Ama o günler Başkan Trump’ın Pakistan’ı gözlem altına alınmasını istemesinden sonra sona erdi” ifadelerini kullandı. Rabbani konferansta yaptığı konuşmada ABD’li siyasetçiye “Pence, Trump’ın Pakistan’ı gözlem altında tuttuğunu söyleme cüretinde bulunuyor. Bırakın ona açıkça şunu söyleyeyim: Pakistan egemen bir ülkedir ve hiç kimseden hele ki ABD’den talimat almaz” diye karşılık verdi.

Ancak Dışişleri Bakanı Tehmina Janjua tarafından yapılan açıklamada Trump yönetiminin son suçlamalarına rağmen Washington’un iki ülke arasındaki yakınlaşma konusunda iyimser olduğu belirtildi.

Pentagon’un ağustos ayında Afganistan hakkında yayınladığı raporda Pakistan’ın bölgedeki teröristlere güvenli bölge olma anlaşmasında önemli bir değişikliğe gitme ihtiyacı olduğu ileri sürüldü. Trump yönetimi, Hindistan’ın Afganistan’da büyük bir rol oynadığına inanıyor ve Pakistan’ı teröristlerle mücadelede “gevşek” davranmakla suçluyor.

Suçlamaları reddeden İslamabad, Yeni Delhi yönetimini militanların güvenlik güçlerine ve Pakistanlı sivillere saldırmalarına izin vermekle itham ediyor.