Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘İslamcı’ Cezayir Ulusal Gelişim Partisi’nden Buteflika’ya şartlı destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir: Şarku’l Avsat

Cezayir’deki İslamcı bir parti, beşinci dönem cumhurbaşkanlığı için Buteflika’yı destekleyeceklerini ima eden açıklamalarda bulunurken, eski Cezayir Başbakanı Ali Benflis, rejimin muhalefeti şeytanlaştırma çabalarını kınadı ve onları temsil eden partilerin toplantılarını başkentte yapmalarının engellenmesine yönelik eleştirilerde bulundu.

Hükümetin politikalarını destekleyen İslamcı çizgideki Cezayir Ulusal Gelişim Partisi Başkanı Abdulkadir bin Kurayne, partisinden üst düzey isimlerle gerçekleştirdiği bir toplantıda, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımını iki seçenekte özetledi: “Ya parti kadrolarından birini aday göstermek ya da kazanma potansiyeline sahip ve bir vizyon sunabilecek olan bir adayla ittifak kurmak.”

Kurayne, açıklamasının devamında, “Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçimi demokratik bir ortamda yapılmadıkça ve serbest rekabet koşullarına uyulmadıkça hiçbir seçenek mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Seçimlere katılmak için 9 şartının olduğuna değinen Kurayne, bunların başında güvenlik ve istikrarın sağlanması ile birlikte herhangi bir komplo veya hileden uzak durulmasının geldiğini söyledi. Bu ifade, cumhurbaşkanına sadık olan parti liderlerinin ifadelerine benziyor. Nitekim onlar, Cumhurbaşkanı Buteflika’nın politikaları sayesinde elde edilen güvenlik ve istikrar kazanımlarını destekleme gerekliliğinden söz ediyor ve bu bağlamda ona beşinci dönem cumhurbaşkanlığı için çağrıda bulunuyorlar.
Eski Cezayir Başbakanı Ali Benflis, dün başkanlığını yaptığı Özgürlük Öncüleri Partisi’nin kadroları ile başkentte gerçekleştirdiği toplantıda şunları söyledi:

“Hükümet, ülkeyi yakıt bağımlılığından kurtarmak, çeşitlendirilmiş bir ekonomik sistem inşa etmek ve gelişmekte olan ülkeler yetişmek için yeterli kaynaklara sahipti. Ancak maalesef, bu gerçekleştirilemedi. Bilakis zayıf yönetime, yanlış ekonomik tercihlere, kamu parasının ve kaynaklarının israfı ile devletin ve ekonomik sektör kurumlarını tahrip eden rüşvete yol açtı. Bütün bunlar ülkeyi felaket durumuna sürükledi. Öyle ki en nihayetinde karşılıksız olarak para bastılar.”

Ülke yöneticilerinin tüm kaygılarının başkanlık seçimlerini kazanmaya odaklandığına dikkat çeken Benflis, iktidarda kalmak için uygun koşullar oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca bu süreçte halk meşruiyetine zıt bir şekilde zor kullanarak hareket eden iktidara olan körü körüne bağlılığın, krizin şiddetlenmesine sebep olacağını ve ülkenin istikrarını, güvenliğini ve ulusun birliğini tehlikeye atacağını belirtti. Benflis, açıklamasının devamında, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmaya odaklanmak, mevcut siyasi sistem için oluşturulan çeşitli güç merkezleri arasındaki çatışmanın yoğunlaşmasına neden olmuş ve bu durum, cumhuriyet kurumlarının istikrarı ile geride kalan bir parça güvenilirliğin aşınmasına yol açmıştır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Özgürlük Öncüleri Partisi Sözcüsü Ahmed Azimi basın mensuplarına verdiği demeçte, Buteflika aday olduğu takdirde, iki kez kaybeden parti başkanı Ali Benflis’in bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayacağını açıkladı. Özgürlük Öncüleri Partisi Başkanı Ali Benflis’in günah keçisi olduğu ve bütün suçlamaların onun üzerine kaldığı değerlendirmesinde bulunan Azimi, Benflis’in iktidar tarafından sağlanan refahtan halkı mahrum etmekle itham edildiğini kaydetti. Azimi ayrıca bir diğer günah keçisinin ise muhalefetin nefret söylemini teşvik etmekle suçlanan bağımsız medya olduğunu söyledi.

Ülke yöneticilerin muhalefeti şeytanlaştırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptığını ve ülkenin ilerlemesinin önündeki bütün engellerin faturasının muhalefete kesildiğini sözlerine ekleyen Azimi, muhalefetin, yabancı gündemi ülkede uygulamaya çalışmak ve ülkeyi yeniden 1990’lardaki terör atmosferine çekmek için fitne çıkarmakla suçlandığını kaydetti. Azimi, iktidarın, muhalefetin görüş ve tutumlarını ifade etmesini önlemek ve programları hakkında açıklama yapmalarını engellemek için mümkün olan tüm araçları kullanmakta tereddüt etmediğini dile getirdi.