Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslamcı tutuklular açlık grevlerini sonlandırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başbakan Hariri’nin ‘adil bir af yasası’ vaadi üzerine ‘İslamcı tutuklular’ açlık grevine son verdi. Başbakan Hariri’nin tutukların aileleri ve Müslüman alimler komitesine yasalarda herkes için adil düzenlemeler yapma vaadinde bulunması üzerine ‘İslamcı tutuklular’ 8 Mart’ta başladıkları açlık grevini sonlandırdı. Hariri’nin ‘adil düzenleme’ vaadi tutukların aileleri ve Müslüman alimler komitesince memnuniyetle karşılandı.
Açlık grevinin lideri Şeyh Halid Hablas, Rumiye’deki merkez hapishanesinde gerçekleştirdiği ses kaydında, “Başbakan Hariri, Lübnan’daki Müslüman Alimler Heyeti’nin talepleri üzerine genel af taslağı üzerinde tüm mezheplerin tutukluları için adil düzenlemeler yapılacağını bildirilmesi ve Lübnan Cumhuriyeti Müftüsü Abdullatif Diryan’ın başkanlığındaki Yüksek İslam Konseyi’nin ısrarı üzerine açlık grevimizi sonlandırma kararı verdik.Adil bir genel af çıkarması için Başbakan Saad el- Hariri’nin önünde 6 Mayıs’ta yapılması planlanan parlamento seçimlerine kadar zaman var. Söz konusu afla Lübnan’daki adalet ruhunu somutlaşacaktır” ifadelerini kullandı.
Hablas, “ İslami tutuklular dosyası size emanettir. Allah karşısından bizden siz sorumlusunuz. Bu uzun süredir devam eden dosyadaki çabalarınız için teşekkür ederiz. Ayrıca hapishanedeki mahkumların şartlarını iyileştirme çabalarından dolayı İç Güvenlik Genel Müdürü Tuğgeneral İmad Osman’a da teşekkür ederiz” şeklinde konuşarak dosyanın sorumluluğunu Başbakan Hariri’ye yükledi.

İslamcı tutuklular, geniş istisnalar barındıran genel af yasası taslağını protesto etmek üzere 8 Mart’ta açlık grevine başlamıştı. Söz konusu taslağa göre İslamcı tutukluların büyük çoğunluğu af dışında