Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslami Cihad Hareketi, Hamas’ı İdari Komite’nin tasfiyesine çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslami Cihad Hareketi, Hamas’tan Filistin otoritesi ile büyük farklılıklara yol açan idari komitenin feshini talep etti.

İslami Cihad’ın ulusal ve dış ilişkilerden sorumlu üst düzey yetkilisi Halid El-Batş, Gazze Şeridi’ndeki idari komitenin kapatılması ve Gazze’ye yönelik cezalandırma uygulamalarının durdurulması gerektiğini söyledi.

Abbas, Hamas’tan idari komiteyi feshetmesini istemiş, Hamas da Abbas’tan cezalandırma eylemlerini durdurmasını istemişti. Fetih Hareketi’nin krizin sona ermesi için idari komitenin feshedilmesini istemesinden sonra, El-Batş’ın konuşması, Hamas’ın üzerinde baskı oluştururdu.

İslami Cihad’ın Gazze’deki geniş bir varlığı, güç paylaşımı için çatışmaya girmemesi ve iç anlaşmazlıklara karışmaması sebebiyle de Hamas ve Fetih ile iyi ilişkileri var. Hamas, Cihad’ın talebine hemen cevap vermedi.

Abbas, Hamas’ı Gazze Şeridi’ni Ulusal Mutabakat Hükümetine devretmeye zorlamak için, Gazze Şeridi’ne karşı vergi muafiyetlerinin kaldırılması, yakıt ve elektrik fiyatlarının ödenmesini durdurma, erken emekliliğe zorlama, maaşları kesme ve azaltma dahil bir dizi cezalandırma emri vermişti.

Abbas, Gazze’ye karşı gittikçe artan eylemlerini durdurmak için, Hamas idari komitesinin dağılmasını, Gazze’yi uzlaştırma hükümetine devretmesini, ulusal bir birlik hükümetinin kurulmasına katılmalarını ve genel seçimlerin düzenlenmesini şart koştu. Fakat Hamas, Gazze Şeridi’ndeki insanların hayatlarını iyileştirmek için Mısır ve Muhammed Dahlan ile yapılan anlaşmalara dayanarak, Abbas’ın teklifini reddetti.

Mısır-Hamas yakınlaşması, Filistin otoritesini öfkelendirdi

Hamas, Filistin yönetimini, Mısır istihbarat yetkilileri ile Hamas’ın arasında yapılan anlaşmaları engellemeye çalışmakla suçladı.

Mısır istihbarat yetkilileri, Hamas yetkilileri ile birkaç kez bir araya gelerek, Gazze Şeridi için imkanlar sağlamayı içeren güvenlik anlaşmalarını görüştüler.

Mısır, Hamas’a karşı baskılar başladığı bir süreçte Gazze’ye yakıt ve elektrik verdi. Mısır-Hamas yakınlaşmasıyla rahat bir nefes alan Gazze, Filistin otoritesini öfkelendirdi. Öyle görünüyor ki, Filistin otoritesinin itirazı Mısır’ı Gazze’ye yönelik politikasında değişikliğe yöneltecek.

Hamas Siyasi Büro üyesi Salah el-Bardawil, Kahire’ye gerçekleştirdiği son ziyaretinde son ziyaretinde Mısırlı yetkililerle Refah sınır kapısının açılarak Gazze’deki yaşam koşullarının iyileştirilmesi hakkında görüşmelerde bulundu.

El-Bardawil, Hamas’a bağlı El-Aksa kanalına verdiği röportajda, Mısır istihbaratının Kuzey Sina’daki güvenlik durumu tamamen düzelene kadar Refah kapısının açılmayacağını kendilerine bildirdiğini açıkladı. El- Bardawil, “Mısır’a yapılan bu ziyaretlerle ilgili medyada yer alan haberler hakkında heyetin hiçbir sorumluluğu yoktur” dedi.

Aralarında Halil el-Hayya’nın da bulunduğu Hamas yetkilileri, Mısır ile yapılan anlaşmalar sayesinde Gazze Şeridi’ndeki insanların hayatlarında değişiklik olacağını ve Kurban Bayramı’ndan sonra Refah sınır kapısının açılmasının vaat edildiğini söylediler.

Hamas, tampon bölgen yapımının ikinci aşaması olan Mısır sınırı boyunca dikenli tel döşeme çalışmasına başladı. 12 kilometrelik sınırda dikenli tellerle tedbir alınacak.

Gazze İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Tevfik Ebu Naim, “Sınır boyunca dikenli tel döşemek tampon bölge projesinin ikinci aşamasını temsil ediyor. Mevcut sınırlı kaynaklarımıza rağmen, her Filistinli vatandaşımız ve Mısırlı kardeşimiz için güvenlik sağlama yönünde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Hamas, ilk önce güney sınırındaki 12 kilometrelik alanda, sınır boyunca eksiksiz bir aydınlatma ağı kurmanın yanı sıra, askeri kuleler ve modern kameralar da dahil entegre bir izleme sisteminin kurulması için çalıştı. Ebu Naim, “Sınır güvenli ve istikrarlı olana kadar çalışmalara devam edilecek” dedi.