Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İslami vakıflar Mescid-i Aksa meselesi için komisyon oluşturdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs’teki İslami kurumlar İsrail’in yaklaşık bir, bir buçuk hafta önce koyduğu elektronik kapıları kaldırmasından sonra Mescidi Aksa çevresindeki İsrail icraatlarını gözden geçirdiğini söyledi. Arkasında ölü, yaralı ve tutukluları bırakan eşi görülmemiş bir kriz patlak verdi.

Dini merciler İsrail’in Mescid-i Aksa’nın içinde ve dışındaki faaliyetlerini denetlemek, Mescid-i Aksa’nın içinde tekrar namaz kılmak yada kapılarda namaz kılmaya devam etmekle ilgili karar almadan önce tam bir rapor sunmak için teknik komisyon oluşturdu.

Müslümanlar önceki gün elektronik kapıların kaldırılması ile ilgili mercilerin kararı beklenilmesine rağmen kapılarda namaz kıldı.

Filistin ve Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin: İslami Vakıflara bağlı komisyonların raporu ışığında Mescid-i Aksa’ya girme konusunda karar alacağız dedi.

Merciler kapıların kaldırılmasından sonra yapılan İsrail icraatlarının tamamının vurgulanmasını istedi. Ayrıca geçmiş dönemde İsrail’in Mescid-i Aksa içinde yaptığı tüm icraatların gözden geçirilmesini istiyor.

İsrail dün sabah elektronik kapıları kaldırdı. Ayrıca demir köprüler üzerine konulan kameralar da vardı. Fakat onlar köprü ve yollar üzerinde kaldı. İsrail kaynakları İsrail kabinesinin (güvenlik ve siyaset meclisi) kararının ardından onların da sökülerek gelişmiş kontrol sistemine çevrileceğini söyledi. Meclisin beyanında; İsrail’in Salı günü eski Kudüs şehrinde kutsal haremin girişine koyduğu metal detektörleri kaldırarak daha az dikkat çeken akıllı gözetleme araçları kullanma kararı aldığını söyledi. Açıklama, bakanlar kurulunun güvenlik organlarının önerisi üzerine hareket ederek akıllı denetleme araçlarını metal dedektörlere tercih ettiğini ekledi.

İsrail Medyası gelişmiş gözlem kameraları satın sistemini satın almak için planlar olduğunu söyledi. Proje 6 ay sürecek. 100 milyona mal olacak (yaklaşık 28 milyon dolar).

İsrail emniyet ve polis kuvvetleri sabah saatlerinden itibaren dün sabaha kadar arama kapılarının kaldırılması için çalıştı. Güvenlik ve sivil koordinasyonun durmasını ve Kudüs’teki kutsal mekanlar üzerinde garantörlük hakkı bulunan Ürdün Krallığı ile diplomatik kriz belirtilerini içeren resmi Filistin boykotu ve süregelen halk baskısı altında elektronik kapılar krizi sona erdi.

Birleşmiş Milletler son saatlerde hızlı bir şekilde Ürdün Büyükelçiliği’ndeki problem de dahil olmak üzere İsrail’in problemlerini çözmek için konuya dahil oldu.

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman Birleşmiş Milletler durumun kötüleşmesini önlemek için hızlı bir şekilde hareket etti dedi. Patlak veren durumları sakinleştirmek için tedbirlerimiz var diye ekledi.

Dini mercilerin tutumu dün geç vakitlere kadar bilinemedi. Fakat milli birliğe Kudüs halkının duruşunun kıymetine teşvik eden, yaralılar için şifa ve tutukluların serbest bırakılmasını temenni eden bir açıklama yayınlandı. Muhtemel patlamalara işaret edildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Müftü Şeyh Hüseyin, Kudüs Muhafızı Vezir Adnan El-Hüseyni ve Başbakan Rami Elhamdülillah işgal altındaki Kudüs şehri ve Mübarek Mescidi Aksa hakkında son gelişmeleri görüşmek üzere bir araya geldi.

Abbas Çarşamba Günü yerine dün geç saatlerde Filistin Komutanı ile toplantı yapmaya karar verdi.

Elhamdülillah toplantıdan önce Filistin Liderliği İsrail Hükümetinin mübarek Mescidi Aksa’nın tüm sorumluluğunu işgal eden güç olarak görüyor. Elhamdülillah, tarihi ve yasal hakları vurgulayarak işgalin çeşitli güvenlik bahaneleri ile mukaddes şehri Yahudileştirme amaçlı icraatlarını reddetti. Kudüs’te Filistinli vatandaşlar, tüccarlar, öğrenciler, üniversiteler ve kuruluşların kararlı bir şekilde desteklediği 25 milyon dolar harcamaya başlandığını ilan etti.

Hükümet Kudüs’te evlerin imarı ve restorasyonu ve iskan sektörünü desteklemek için Kudüs Devlet Başkanı Abbas’ın asıl olarak karar verdiği 25 milyon dolardan 15 milyon dolar ödüle karar verdi. 3 ay boyunca aylık bin dolar eski şehrin tüccarlarına verildi. Eski şehirde üniversite öğrencilerinin ilk dönem harçları ödendi. Ayrıca tüm eski Kudüs halkının Temmuz ve Ağustos ayı elektrik faturaları ödendi. Mübarek Mescidi Aksa bekçilerine bin Şekel ödül verildi. Kudüs’teki her bir acil yardım kuruluşuna 5 bin dolar harcandı. Şehrin özel koşulları miktarında hastaneler desteklendi.

Ramallah yerine bu defa Kudüs’te yapılan oturumda hükümet kararlar verdi.

Ulusal Uzlaşma Hükümeti sözcüsü Yusuf El-Mahmud Kudüs şehir yerleşkesinde yapılan hükümet haftalık toplantısında Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın direktifleri Kudüs’ü ulusal ve küresel vicdan düzeyinde kökleştiren derin bir mesaj içeriyor.