Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İşletme ve Teknoloji Üniversitesi’nde lider kadınlar etkinliği düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan İşletme ve Teknoloji Üniversitesi Reklamcılık Fakültesi tarafından ‘2018 Araba Akademisi’ başlığı adı altında ilk kez düzenlenen etkinliğe, kültür kavramlarını yaygınlaştırma ve araba sürmeyi öğrenme amacıyla toplanan genç kız ve erkeklerden bin kişilik bir katılım gerçekleşti. Etkinlikte kadınlara araç modelleri, çalışma mekanizmaları ve önemli trafik işaretleri tanıtıldı.

İşletme ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Usame Cennadi’nin açılışını yaptığı etkinliğe, Cidde’deki Halkla İlişkiler Müdürü Zeyd el Hamzi ve üniversitenin basın danışmanı Abdulazizi el İndicani de katıldı.

Etkinlik, kadınların şeriat kuralları gereği getirilen araba kullanma yasağının kaldırılmasının ardından gerçekleşti.

Zeyd el-Hamzi yaptığı konuşmada öğrenme kültürü kavramı ve araba kullanmanın önemini vurguladı. Trafik kazalarını gerçek bir trajedi olarak nitelendiren el-Hamzi, trafik kazası sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm olan bir gencin hikâyesini aktardı. Trafik kurallarına uymama, aşırı hız, trafikte öne geçmeye çalışma ve sürüş esnasında cep telefonu kullanımının tehlikelerine dikkat çekti.

Konuşmanın ardından tüm katılımcılar araç parçaları ve bu parçaların bakımı konusunda bilgi edinmek için bir araba sergisi turu yaptı.

Üniversite öğrencileri ayrıca kadın sürücülere yönelik farkındalık kampanyaları gerçekleştirerek eğitim, saygı, işbirliği ve teşvik ilkeleriyle kadınların trafiğe katılımı etiği ile öğrencilerin eğitimine dikkat çektiler.

Etkinlikte konuşma yapan İşletme ve Teknoloji Üniversitesi Başkanı Dr. Abdullah Dahlan, kadınların araba kullanabilmesi yönündeki kararın önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacağını söyledi. Bunun toplum kültürünü yükseltmedeki önemini vurguladı. Suudi kadınların araba sürmelerinin dünyanın herhangi bir yerindeki kadınların araba sürmesinden daha güçlü ve nitelikli olduğunu düşündüğünü belirten Dr. Dahlan, Suudi kadınların ulusal hedefin gerçekleştirilmesi için bilinç, yaradılış, davranış ve soyluluk gibi olgulara sahip olduklarını söyledi. Toplumun ihtiyaç duyduğu bu tarz durumlara karşı alışkanlık kazanmalarını sağladıklarını kaydetti.

Reklamcılık Fakültesi Dekanı Dr. Hanin Şaib ise konuşmasında kadınların araba kullanabilmesine yönelik kararı, işgücü piyasası katılımına katkı sağlayacağını belirtti. Özel şoför maliyetlerinin düşürülmesi, Suudi ailelerin daha fazla ekonomik güç kazanması gibi birçok sosyal soruna çözüm olacağını söyledi.