Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsnad Merkezi: Husi operasyonları uluslararası insancıl hukuku ihlal ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de kapsamlı insani yardım çalışmaları yürüten İsnad Merkezi, Husiler tarafından Hudeyde’deki Sevre Hastanesi ve balık pazarında gerçekleştirilen saldırıların çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına sebep olduğunu bunun uluslararası insancıl hukukun ciddi bir ihlali olduğunu vurguladı. Merkez, uluslararası insancıl hukukun hükümlerine tam olarak riayet edilmesi gerektiğini belirterek, bütün Yemen illerindeki sivillerin çatışmanın etkilerinden muhafaza edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Mağdurların aileleri için başsağlığı dileyen Merkez, Yemen halkına yardımların ulaştırılması için Yemen hükümeti, Yemen’de faaliyet gösteren koalisyon güçleri ve insani yardım kuruluşları ile koordineli olarak tüm çabaların sarf edilmesi ve iş birliğinin devam ettirilmesi gerektiğini belirtti.

BM ve uluslararası örgütlerle iş birliği vurgusu

Merkez, Yemen halkının ıstırabına son vermek için uluslararası insani yardım çabalarına destek verileceğini ve bilgi alışverişindeki iş birliği de dahil olmak üzere BM ve uluslararası örgütlerle iletişim halinde olmaya devam edileceğini vurguladı.

Suudi liderliğindeki koalisyonun 22 Ocak 2018’de Yemen’de başlattığı kapsamlı bir insani yardım operasyonu çerçevesinde Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt’ten 1.25 milyar dolar değerinde bir insani yardım planı finanse edildi. Plan, Yemen’deki insani yardım çalışmalarının koordine edilmesi ve Yemen’de faaliyet gösteren insani yardım kuruluşlarının ihtiyaçlarına cevap verilmesi için kapsamlı insani yardım çalışmaları yürüten bir merkez kurulmasını da içeriyor. Plan da ayrıca, Yemen’deki insani durumun iyileştirilmesi için bir dizi girişimde bulunulması ve tüm Yemen şehirlerine yardımların ulaştırılmasının kolaylaştırılması için yolların ve limanların iyileştirilmesi gibi maddelerde yer alıyor. Ayrıca Suudi Arabistan ve BAE, Hudeyde’deki askeri operasyonlara paralel bir şekilde, Hudeyde’deki insani yardım çalışmalarını desteklemek için yardım köprüleri oluşturma girişimlerinde bulunuyor.