Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya Başbakanı Rajoy: Katalonya ekonomik zarara uğrar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, parlamentoda yaptığı konuşmada, hükümetin hedefinin ayrılma girişiminde bulunan Katalonya bölgesinin daha fazla ekonomik zarara uğramasını engellemek olduğunu açıkladı.

Referandumun ardından bine yakın şirket merkezlerini Katalonya’dan İspanya’nın diğer bölgelerine taşımıştı.

Başbakan Rajoy, cumartesi günü, 1977’de demokrasinin geri gelmesinden bu yana İspanya’daki en büyük siyasi krizi gündeme getiren Katalonya Başkanı Carles Puigdemont da dahil, kabinenin tüm üyelerini görevden alma kararını da içeren önlemleri açıklamıştı.

İspanya Parlamentosu’nun önlemleri, önümüzdeki hafta sonuna kadar onaylaması bekleniyor. Parlamento’da çoğunluğu elinde tutan Halk Partisi ve diğer büyük partiler, Katalonya’nın ayrılmasının önlemesi çabalarını destekliyor.

Alınan bu kararlar Katalanları öfkelendirmişti. Cumartesi günü yaklaşık yarım milyon kişi Barcelona sokaklarında alınan kararları protesto etmişti. Puigdemont ise, İspanya Başbakanı’na, “Askeri diktatör Francisco Franco’nun kararnamelerinden bu yana Katalonya’daki kurumlara ve insanlara yapılan en kötü saldırı” diyerek cevap vermişti.

İspanya’dan ayrılma konusu, Katalan nüfusunda ihtilafa neden olmasına rağmen, özerklik konusu dilini ve kültürünü cesurca savunan, kendi eğitim, sağlık hizmetleri ve emniyet güçlerini yöneten 7.5 milyon insanın yaşadığı bu bölgede hassas bir mesele haline geldi.

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, referanduma katılanların yüzde 90’ının İspanya’dan ayrılma lehine oy kullandığını bildirmişti.

Katalonya’nın ayrılmasını destekleyenler, ayrılmanın gerçekleşmesiyle bölgenin zenginleşip, gelişebileceğini söylüyor. Ancak ayrılmaya karşı olanlar, Katalonya’nın İspanya’nın bir parçası olarak daha güçlü olduğunu, ayrılmanın ekonomik ve politik felakete yol açabileceğini belirtti.