Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya ve Fas altı teröristi yakaladı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas ve İspanya, büyük çaplı bir saldırı planlayan altı kişilik bir terörist hücrenin dağıtıldığını açıkladı.

Operasyon, İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido ve Faslı yetkili Abdelwafi Lafitte’nin Rabat’ta bir araya gelmesinden bir hafta sonra gerçekleştirildi. 4 Faslının Barcelona’da gerçekleştirdiği ve 16 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası iki ülkeden üst düzey sorumlular arasında bir toplantı düzenlendi.

Fas İçişleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamada, Ulusal Bölge Kontrol Genel Müdürlüğü’ne bağlı Fas Yargı Araştırmaları Merkezi Ofisi’nin, terör suçlarıyla mücadele alanında Faslı ve İspanyol güvenlik servisleri arasındaki işbirliği kapsamında DEAŞ üyesi 5 terörist hücreyi Fas’ın kuzeyinde, bir teröristi ise Kuzey Afrika’da yer alan bir İspanyol toprağı olan Melilla’da yakaladıklarını duyurdu.

Güvenlik soruşturmaları, söz konusu terörist hücrenin, Fas ve İspanya’ya yönelik saldırı planı yaptığını kaydetti.

Açıklamada, terörist hücrenin dağıtılmasıyla iki ülkedeki terör tehdidinin arttığına, DEAŞ’ın Suriye ve Irak’taki kaleleri dışında operasyonlarını yoğunlaştırma çabasında olduğuna dikkat çekildi.

Bakanlık hücre liderinin bilgilerini paylaştı

Öte yandan İspanyol İçişleri Bakanlığı, tutuklular arasında yer alan ve terörist hücreye ait olduklarından şüphelenilen Fas kökenli İspanyol hücresinin lideri hakkında bazı ayrıntıları açıkladı. Bakanlık, zanlının 39 yaşında olduğunu ve Melilla’da yaşadığını, Fas’ta daha önce defalarca tutukladığını kaydetti.

Bakanlık ayrıca, diğer beş teröristin de Melilla’da oturma izni olduğunu belirtirken, operasyonun iki ülke arasında ciddi bir işbirliği gerektirdiğini ifade etti.

175 kişi tutuklandı

İspanyol güvenlik yetkilileri, haziran 2015’te teröre karşı alarm seviyesinin 4. düzeye arttırılmasının ardından, Fas ve İspanyol güvenlik servisleri arasında bir dizi ortak operasyonların gerçekleştirildiğini ve bu operasyonlar kapsamında 175 kişinin tutuklandığını açıkladı.