Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya polisi 3 şüphelinin peşinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya’daki Barcelona ve Cambrils’te gerçekleştiren terör saldırı sonrası polis alarma geçti. Polis saldırılarla ilgi olduğu düşünülen 3 kişinin peşinde.

İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido, Barcelona ve Cambrils’de gerçekleşen saldırıların arkasındaki Katalonya terör hücresinin dağıtıldığını söyledi.

Zoido, ülkedeki terör tehdidi seviyesini yükseltmeyeceklerini ancak ülke çapında turistik bölgelerde güvenlik önlemlerini artıracaklarını açıkladı.

İspanya polisi, üç kişiyi aradıklarını ve bu kişilerin Barcelona ve Cambrils’de bir minibüsün halkın üzerine sürüldüğü saldırıyla ilişkili olduklarını tahmin ediyor.

Polis, Barcelona’daki minibüslü saldırının baş şüphelisinin Fas kökenli Yunus Ebu Yakup olduğunu ve firari şahsın öncelikli olarak arandığını bildirdi.

Daha önce Barcelona saldırısının baş zanlısı olarak aranan 17 yaşındaki Fas kökenli Musa Ukabir’in ise Cambrils’de öldürülen beş kişiden biri olduğu anlaşıldı.

İspanya polisi, dün yaptığı operasyonların ardından şüpheli isimlerin listesini yayınladı ve bu isimlerin Barcelona ve Cambrils’deki saldırılardan sorumlu DEAŞ’a bağlı oldukları tespit edildi.

Polis, Girona ve Garrigas şehirlerinde dün iki otobüsü denetledi ve 12 kişiden oluştuğu düşünülen saldırganların geri kalanını aradı ama içlerinden herhangi birisi bulunamadı.

Barcelona halkı arasında yaşanan son gelişmelerin ardından endişe arttı.

7 kişinin öldürüldüğü Barcelona saldırısında beş kişinin İspanya, bir kişinin İtalya, bir diğer kişinin ise Portekiz vatandaşı olduğu resmi olarak açıklandı.

Halkın üzerine kamyonetin sürüldüğü saldırıda ise 13 kişi ölmüş, 120’den fazla kişi yaralanmıştı.

Polis, zanlıların daha büyük bir saldırı düzenleme peşinde olduklarını ancak daha sonra bu yönteme başvurma kararı aldıklarını aktardı.

İspanya basınına göre, Barcelona’nın yanı sıra birçok kentte güvenlik önlemleri artırıldı. Terör saldırısında hayatını kaybedenler için kentte anma töreni düzenlendi ve vatandaşlar saldırının yaşandığı alana çiçekler bıraktı.