Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İspanya: Suudi Arabistan’la silah anlaşmasını askıya alma konusunda resmi karar verilmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya Savunma Bakanlığı’nın, Suudi Arabistan’la yapılan 400 akıllı (hassas lazer güdümlü) bomba satışını öngören anlaşmayı askıya aldığı ve 9.2 milyon euroyu iade edeceğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

İspanya’nın Suudi Arabistan Konsolosu Pablo Perez, 2015 yılında Riyad’la imzalanan askeri anlaşmayı askıya alma konusunda İspanyol hükümetinin henüz herhangi bir karar almadığını açıkladı.

Perez, iki ülke arasındaki ilişkinin stratejik olduğunu ve uzun yıllardan beri köklü ilkeler ve değerlere dayandığını belirtti. Ayrıca, iki ülke arasındaki ticaretin, projelerin, yatırımların ve hizmetlerin güven içinde ve karşılıklı çıkarlara ve faydalara göre ilerlediğine işaret etti.

Madrid: Riyad’la ilişkimiz sağlam ve köklü

İspanya’nın Suudi Arabistan Konsolosu Pablo Perez, Şarku’l Avsat’a şu açıklamaları yaptı:

“İspanyol hükümeti yetkilileri, 2015 yılında Suudi Arabistan ile imzalanan silah anlaşmasını askıya alma konusunda şimdiye kadar herhangi bir karar almadı.”

Pablo Perez, iki ülke arasındaki işbirliğinin, her zaman, hayati önem taşıyan alanları kapsadığını ve azami ölçüde önem kazandığına dikkat çekti. Perez, Madrid ile Riyad arasındaki ilişkinin, uzun yıllardır köklü ilkelere ve değerlere dayanan ebedi stratejik bir bağ olduğunu kaydetti.

Perez, “Madrid, Suudi Arabistan 2030 Vizyonu’nun, kamu ve özel sektörünün ve ekonominin geleceği için sağlam bir çerçeve oluşturduğu konusunda çok emin. Bu asil hedef konusunda Suudi ortaklarımıza desteğimizi sunuyoruz. Ortak değerler, çıkarlar ve hedefler, Riyad ile Madrid arasındaki ilişkinin sağlamlığını ve özgünlüğünü gösteriyor. Dolayısıyla liderliğimiz çeşitli konularda en geniş çaplı ve en uzun süreli iletişimi sürdürmüştür” şeklinde konuştu.

Konsolos, her geçen gün büyüyen ve gelişen iş sektörleri de dahil, çeşitli alanlar ve karşılıklı çıkarlar konusunda çeşitli anlaşmalar yoluyla karşılıklı bağlantı ve ilişkilerin bulunduğuna dikkat çekti. Perez, iki ülke arasındaki ticaretin, projelerin, yatırımların ve hizmetlerin, karşılıklı çıkarlar ve faydalar açısından kapsamlı bir şekilde ve sorunsuzca devam ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde uluslararası basında çıkan haberlerde, İspanya’nın 2015 yılında Suudi Arabistan ile imzaladığı silah anlaşmasını askıya aldığını açıkladığı öne sürülmüştü.